Bydgoszcz
3C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 2km/h NE
H 5 • L 1
21C
Czw
21C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleSłużby w Myślęcinku. Wspólne ćwiczenia bydgoskich policjantów i strażaków [ZDJĘCIA, WIDEO]
18.01.2022 | 06:00

Służby w Myślęcinku. Wspólne ćwiczenia bydgoskich policjantów i strażaków [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na zdjęciu: Wspólne ćwiczenia policjantów i strażaków odbyły się w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku.

Fot. KWP Bydgoszcz

Policjanci i strażacy przeprowadzili wspólne ćwiczenia na jednym z akwenów w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku.

W ćwiczeniach udział wzięli policjanci z ogniwa prewencji na wodach i terenach przywodnych Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy oraz strażacy z bydgoskiej jednostki JRG-1 (to specjalistyczna jednostka wodno-nurkowa). – Ćwiczenia odbyły się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, który jest na wyposażeniu strażaków ze specjalistycznej jednostki wodno-nurkowej – mówi kom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Policjanci opisali także scenariusz ćwiczeń, jakie odbyły się w Myślęcinku. – Nieodpowiedzialny wędkarz wchodzi na cienki lód, który w pewnym momencie łamie mu się pod nogami. Wędkarz wpada do wody, a na miejsce wezwane są służby ratunkowe – opisuje Słomski i precyzuje, że w rolę wędkarza wcielił się jeden z policyjnych „wodniaków”. Do ćwiczeń policjanci wykorzystali m.in. katamaran ratowniczy, rzutki ratunkowe, kołowrotki ratownicze oraz sprzęt, który może być dostępny na miejscu zdarzenia. – To np. drabiny, sanki lub inne przedmioty, które unoszą się na wodzie i mogą służyć do uratowania osoby – wymienia kom. Przemysław Słomski.

Służby apelują o to, aby nie wchodzić na lód. – Różnica temperatur w dzień i w nocy może sprawić, że będzie bardzo kruchy – mówią funkcjonariusze i podkreślają również: – Apelują też do wędkarzy uprawiających amatorski połów ryb, aby korzystali z podręcznego sprzętu ratunkowego, takiego jak kombinezon wypornościowy czy kolce lodowe.

W poniedziałek (17 stycznia) rozpoczęły się ferie zimowe dla uczniów z Kujaw i Pomorza. – Funkcjonariusze zwracają się również do dzieci i rodziców, aby korzystali tylko i wyłącznie ze sztucznych ślizgawek. Podczas ferii policjanci będą patrolować tereny przywodne powiatu bydgoskiego i reagować na nieodpowiedzialne zachowania – mówi kom. Słomski i na koniec przypomina podstawową zasadę udzielania pomocy: – W przypadku zauważenia osoby, która wpadła pod wodę lub załamał się pod nią lód, pierwsze co robimy to dzwonimy na numer alarmowy 112. Możemy spróbować pomóc i podać takiej osobie linę lub długą gałąź, ale musimy najpierw zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Służby w Myślęcinku. Wspólne ćwiczenia bydgoskich policjantów i strażaków [ZDJĘCIA, WIDEO]
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments