Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Koniec negocjacji miasta z MZK. Jest nowa, długoletnia umowa

Dodano: 22.02.2023 | 11:44

Na zdjęciu: MZK Bydgoszcz obsługuje 30 linii dziennych oraz wszystkie nocne i międzygminne.

Fot. Szymon Fiałkowski

Miejskie Zakłady Komunikacyjne podpiszą z miastem nową, długoletnią umowę przewozową. Obie strony doszły do porozumienia – kontrakt zostanie zawarty jeszcze w tym tygodniu.

Od początku roku autobusy MZK jeździły na podstawie aneksu do poprzedniej umowy, która zakończyła się 31 grudnia. Powodem był brak porozumienia w sprawie wynagrodzenia za realizację przewozów. Trwające od kilku tygodni negocjacje zakończyły się sukcesem: miasto (poprzez ZDMiKP) do końca tygodnia zawrze z miejskim przewoźnikiem umowę obowiązującą przez najbliższe dziewięć lat.

Zgodnie z jej zapisami, spółka przez najbliższe dwa lata będzie realizowała przewozy autobusowe za stawkę o 16,6% wyższą niż otrzymała firma Mobilis (drugi bydgoski przewoźnik), a przez siedem kolejnych lat o 11% wyższą – informuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy zarządu dróg. Stawki umowne będą waloryzowane kwartalnie – a nie rocznie, jak ma to miejsce w przypadku Mobilisu. Okoński dodaje, że warunki są bardzo zbliżone do propozycji prezydenta Bydgoszczy przedstawionych w ubiegłym roku (stawka wyższa o 14,6 % przez pierwsze dwa lata i 10% wyższa od prywatnego przewoźnika przez kolejne 7 lat).

W zawartej umowie jest jeden zapis, niekorzystny dla MZK: spółka sama będzie pokrywała koszty dojazdu autobusów na trasę. Wcześniej miasto płaciło za przejazdy techniczne, jednak podobny kruczek zawarto także w obowiązującej od 1 stycznia umowie z Mobilisem. W nowej umowie zostały także rozszerzone i ujednolicone wymagania dotyczące wyposażenia technicznego autobusów, informacji pasażerskiej i systemów ITS. Kierownictwo MZK zobowiązało się wprowadzać dalsze zmiany i oszczędności w zarządzanej przez siebie spółce.

Miejskie Zakłady Komunikacyjne obsługują 30 bydgoskich linii dziennych oraz sześć nocnych i 13 międzygminnych. Mobilis jest operatorem 11 linii.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa podpisana. Na Politechnice Bydgoskiej powstanie zewnętrzny kompleks sportowy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Benc Benc 12
Benc Benc 12
1 rok temu

Jak to się ma do równości podmiotów świadczących usługi?