Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -4 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINa czym polega darowizna? [RADCA w PIĄTEK]
18.09.2020 | 11:18

Na czym polega darowizna? [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Darowizna to umowa darczyńcy z obdarowanym, na mocy której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego przysporzenia kosztem swojego majątku na rzecz obdarowanego,

Fot. freeimages

Kiedyś już pisałem o odwołaniu darowizny i przesłankach takiego odwołania. Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony samej umowie darowizny. Wyjdźmy więc od definicji.

Kodeks cywilny określa, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Muszą być więc dwa podmioty – darczyńca i obdarowany. Darczyńca to ten, który coś daje innej osobie, a obdarowany to ta osoba, która przyjęła świadczenie. Jak zauważ się w doktrynie, celem tej czynności jest zazwyczaj realizacja wyższych uczuć i postaw darczyńcy (J. Jezioro, w: E. Gniewek, P. Machnikowski, Komentarz KC, 2019, art. 888, Nb 1).

Ten brak świadczenia wzajemnego tłumaczy pobudki działania darczyńcy polegającego na nieodpłatnym przysporzeniu majątkowym na rzecz innej osoby, W przypadku umowy darowizny zasadą jest, że świadczenie darczyńcy pozbawione jest ekwiwalentu ze strony obdarowanego. Inaczej więc niż przy np. umowie sprzedaży, gdzie trzeba uiścić określoną umową cenę.

Należy zaznaczyć, że darowizna to umowa darczyńcy z obdarowanym, na mocy której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego przysporzenia kosztem swojego majątku na rzecz obdarowanego, a ten przysporzenie to przyjmuje. Stwarza to możliwość wypowiedzenia się obdarowanego, czy chce on dane przysporzenie przyjąć, czy też nie jest to jego wolą. Przecież teoretycznie może być tak, że potencjalny obdarowany nie chce otrzymać danego majątku z jakiś względów. Umowa jako wynik woli obu stron zapobiega takim przypadkom niechcianej darowizny.

Aby mówić o umowie, że jest darowizną, musi ona zawierać następujące zapisy:
– co będzie przedmiotem darowizny (np. samochód, kwota pieniędzy)
– świadczenie tego przedmiotu nastąpi kosztem majątku darczyńcy (przejście z majątku darczyńcy na majątek obdarowanego)
– charakter nieodpłatny (najważniejsza kwestia przy darowiźnie)
– określenie stron umowy (kto komu świadczy)

Podstawa prawna: art. 888 – 902 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści