Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
6C
Sob
9C
Nd
9C
Pon
7C
Wt
5C
Sr
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINa Lednicy prezydent Duda tańczył i śpiewał z młodzieżą z naszego regionu [ZDJĘCIA]
03.06.2018 | 05:58

Na Lednicy prezydent Duda tańczył i śpiewał z młodzieżą z naszego regionu [ZDJĘCIA]

Przejściem przez Bramę-Rybę zakończyły się po północy XXII Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbywały się pod hasłem "Jestem".

Zdjęcia: Stanisław Gazda

Do ponad osiemdziesięciu pięciu tysięcy młodych z kraju, w tym wielu z naszego regionu oraz zagranicy, dołączył prezydent Andrzej Duda, który podarował pielgrzymom kilkadziesiąt tysięcy biało-czerwonych flag. Przywiózł też kopię pierwszego egzemplarza pisanego naszej wspaniałej pieśni „Bogurodzica”. Miał też okazję zatańczyć lednickie „haczyki” i zaśpiewać lednickie przeboje.

Spotkanie na Polach Lednickich rozpoczęło się o godzinie 17.00. Przy dźwiękach Hymnu Trzeciego Tysiąclecia rozpoczęła się uroczysta procesja zakończona przemówieniami Duszpasterzy Lednickich, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Prowincjała Zakonu Polskich Dominikanów oraz Prymasa Polski.

Pierwszą część spotkania na Polach Lednickich stanowiło Misterium Stworzenia Świata – widowisko artystyczno – baletowe, które było wizualizacją czytanego w tym czasie opisu stworzenia świata. W drugiej, bardziej medytacyjnej, uczestnicy spotkania rozważali, jak piękny jest człowiek, jako stworzenie boże i błogosławili swoje oczy, uszy, dłonie. Młodzi obejrzeli też inscenizację „Miej o nim staranie” i wysłuchali świadectwa Misjonarek Miłości. Kluczowym momentem tego punktu spotkania był gest obmycia nóg – wcielenie w życie  powołania do służenia bliźnim.

W godzinie św. Jana Pawła II – skupiono się na rozważaniach dotyczących wolności naszej ojczyzny i na dziękczynieniu za naszą niepodległość. Na dowód tego wszyscy uczestnicy spotkania ucałowali ziemię Pól Lednickich, gdzie prawdopodobnie zaczęła się Polska. Młodzież modliła się za Ojczyznę i wysłuchała przesłania papieża Franciszka. Po nim miała miejsce ostatnia część spotkania pt. „Nowe narodziny” oraz adoracja. Jak co roku wspólnie dokonano wyboru Chrystusa. Spotkanie zakończyło się przejściem przez Bramę- Rybę.

Prezydent RP powiedział do młodzieży zgromadzonej na Polach Lednickich m.in.: Patrzę na was z wielkim wzruszeniem w tym szczególnym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska młodzież jest, jest razem, śpiewa pieśni, modli się, tworzy, buduje wspólnotę, a nad nią powiewają biało-czerwone sztandary. Jakże bardzo wam za to dziękuję!

Dziękuję, że przyjęliście ten dar – ten biało-czerwony dar polskiej flagi. Zabierzcie je ze sobą do domu, miejcie je, szanujcie, o to proszę, ale proszę też, żebyście ich używali! Żebyście te nasze białoczerwone barwy, tak drogie, eksponowali wtedy, kiedy są ważne momenty dla was, dla naszej ojczyzny, dla naszej historii, dla naszej tożsamości. Cieszę się, kochani, młodzi przyjaciele, że tu jesteście – uśmiechnięci, szczęśliwi, rozśpiewani, rozmodleni, ale przede wszystkim się cieszę, że jesteście razem. To wy jesteście tym następnym pokoleniem, pokoleniem mojej córki, które będzie dalej budowało naszą ojczyznę. Wierzę w to, że  właśnie dzięki tej obecności, dzięki temu budowaniu wspólnoty, będzie ona z roku na rok coraz piękniejsza – dzięki waszemu wkładowi w ten rozwój.


Powiązane treści