Na pechowym skrzyżowaniu w Fordonie stanie sygnalizacja. Ruszył przetarg na prace budowlane
Dodano: 12.05.2019 | 18:04Na zdjęciu: Skrzyżowanie Pelplińskiej z Lawinową i Orląt Lwowskich.
Fot. BB
ZDMiKP ogłosił przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej na słynnym skrzyżowaniu Pelplińskiej z Orląt Lwowskich i Lawinową. Ma ona poprawić bezpieczeństwo i zmniejszyć liczbę zdarzeń drogowych. Mieszkańcy nadal jednak są podzieleni w tej sprawie – jedni uważają, że lepszym, ale i znacznie kosztowniejszym rozwiązaniem byłaby budowa ronda. Inni zdecydowanie sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom, sugerując, że światła zmniejszą płynność ruchu.
Skrzyżowanie ulicy Pelplińskiej z Lawinową i Orląt Lwowskich to miejsce, gdzie stosunkowo często dochodzi do zdarzeń drogowych. W związku z groźnymi wypadkami – także z udziałem autobusów komunikacji miejskiej – część mieszkańców zaczęła apelować o postawienie sygnalizacji świetlnej lub budowę ronda. Równie liczna grupa fordoniaków sprzeciwiała się jakimkolwiek zmianom na skrzyżowaniu. Według nich, zasady pierwszeństwa w tym miejscu są czytelne, a zainstalowanie świateł wydłuży czas przejazdu.
Na przełomie 2017 i 2018 roku urząd miasta, na podstawie wniosku Rady Osiedla Tatrzańskie, przeprowadził konsultacje społeczne w sprawie zmian na skrzyżowaniu. Podstawą do wypowiedzenia się w nich była koncepcja organizacji ruchu, przygotowana przez ZDMiKP. Według analizy, w trosce o bezpieczeństwo i mając na uwadze wzrost liczby kolizji, ZDMiKP rekomendowało wyposażenie fordońskiego skrzyżowania w sygnalizację świetlną. Koszt jej realizacji wyniósłby około 250 tysięcy złotych.
W ramach konsultacji wypełniono 218 ankiet. Aż 170 głosujących opowiedziało się za zmianami na skrzyżowaniu – 45 było przeciw. Większość zwolenników zmian opowiadało się za budową ronda. Jednak w tegorocznym budżecie miasta znalazły się środki na realizacje sygnalizacji świetlnej. Drogowcy już przygotowują się do realizacji tej inwestycji – 9 maja ogłosili przetarg na jej budowę. Największe znaczenie przy wyborze wykonawcy będzie miała cena (60% wagi). Budowa obejmie realizacje sygnalizatorów, ułożenie pętli indukcyjnych oraz detektorów w postaci kamer, a także niewielkie zmiany w oznakowaniu poziomym i ustawienie nowych znaków pionowych.
Termin wykonania zamówienia ustalono na maksymalnie 80 dni kalendarzowych – nowe światła w Fordonie mają pojawić się w okresie wakacyjnym. Otwarcie ofert ma bowiem nastąpić 24 maja.