Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Na pechowym skrzyżowaniu w Fordonie stanie sygnalizacja. Ruszył przetarg na prace budowlane

Dodano: 12.05.2019 | 18:04

Na zdjęciu: Skrzyżowanie Pelplińskiej z Lawinową i Orląt Lwowskich.

Fot. BB

ZDMiKP ogłosił przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej na słynnym skrzyżowaniu Pelplińskiej z Orląt Lwowskich i Lawinową. Ma ona poprawić bezpieczeństwo i zmniejszyć liczbę zdarzeń drogowych. Mieszkańcy nadal jednak są podzieleni w tej sprawie – jedni uważają, że lepszym, ale i znacznie kosztowniejszym rozwiązaniem byłaby budowa ronda. Inni zdecydowanie sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom, sugerując, że światła zmniejszą płynność ruchu.

Skrzyżowanie ulicy Pelplińskiej z Lawinową i Orląt Lwowskich to miejsce, gdzie stosunkowo często dochodzi do zdarzeń drogowych. W związku z groźnymi wypadkami – także z udziałem autobusów komunikacji miejskiej – część mieszkańców zaczęła apelować o postawienie sygnalizacji świetlnej lub budowę ronda. Równie liczna grupa fordoniaków sprzeciwiała się jakimkolwiek zmianom na skrzyżowaniu. Według nich, zasady pierwszeństwa w tym miejscu są czytelne, a zainstalowanie świateł wydłuży czas przejazdu.

Na przełomie 2017 i 2018 roku urząd miasta, na podstawie wniosku Rady Osiedla Tatrzańskie, przeprowadził konsultacje społeczne w sprawie zmian na skrzyżowaniu. Podstawą do wypowiedzenia się w nich była koncepcja organizacji ruchu, przygotowana przez ZDMiKP. Według analizy, w trosce o bezpieczeństwo i mając na uwadze wzrost liczby kolizji, ZDMiKP rekomendowało wyposażenie fordońskiego skrzyżowania w sygnalizację świetlną. Koszt jej realizacji wyniósłby około 250 tysięcy złotych.

W ramach konsultacji wypełniono 218 ankiet. Aż 170 głosujących opowiedziało się za zmianami na skrzyżowaniu – 45 było przeciw. Większość zwolenników zmian opowiadało się za budową ronda. Jednak w tegorocznym budżecie miasta znalazły się środki na realizacje sygnalizacji świetlnej. Drogowcy już przygotowują się do realizacji tej inwestycji – 9 maja ogłosili przetarg na jej budowę. Największe znaczenie przy wyborze wykonawcy będzie miała cena (60% wagi). Budowa obejmie realizacje sygnalizatorów, ułożenie pętli indukcyjnych oraz detektorów w postaci kamer, a także niewielkie zmiany w oznakowaniu poziomym i ustawienie nowych znaków pionowych.

Termin wykonania zamówienia ustalono na maksymalnie 80 dni kalendarzowych – nowe światła w Fordonie mają pojawić się w okresie wakacyjnym. Otwarcie ofert ma bowiem nastąpić 24 maja.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
5 lat temu

i pomyslec ze przez ulomnch „kierowcow” trzeba wydac grube pieniadze miejskie
a moze lepiej bylo by zrobic np basen odkryty dla wszystkich

KRZYSZTOF
KRZYSZTOF
5 lat temu

Czy tylko ja sądzę ze światła na wszystkich skrzyżowaniach to drastyczna pomyłka ? żeby nie światła ruch na naszych ulicach byłby znacznie płynniejszy ,da się zauważyć ze jak wyłączą światła na drogach robi się istny Sajgon bo mało kto zwraca uwagę na znaki drogowe ,są oczywiście kierowcy którzy wymuszają pierwszeństwo ale to już inna para kaloszy . Więc uważam światła w tym i innych miejscach to totalna pomyłka

Dariusz
5 lat temu

ZDMiKP NIE słucha opinii użytkowników tego osiedla . Dużo lepsza płynność przejazdu była by przez rondo. Ale jak zwykle pieniądze!!! To poczekajmy rok i wybudujmy rondo.

Zdzisław
Zdzisław
5 lat temu

Szkoda że oponentom nie przyszło do głowy że na niektórych kierowców może mieć wpływ 5 anten telefonii komórkowej na pobliskim kościele. Jest naukowo udowodnione że fale z tych anten zaburzają koncentrację.