Bydgoszcz
16C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 0km/h NNE
H 16 • L 16
13C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
17C
Pon
12C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINa Placu Kościeleckich wycinają kasztanowce [ZDJĘCIA]
wycinka kasztanowców
24.01.2017 | 14:06

Na Placu Kościeleckich wycinają kasztanowce [ZDJĘCIA]

Prace związane w wycinką drzew potrwają do 27 stycznia.

Na zdjęciu: Gdyby nie wycięto tych drzew, zagrażałyby bezpieczeństwu.

Fot. Stanisław Gazda

Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – na Placu Kościeleckich trwa usuwanie 6 kasztanowców z uwagi na ich zły stan fitosanitarny.

W lipcu 2016 roku, w związku z przewróceniem się jednego z drzew na Placu Kościeleckich, została opracowana ekspertyza dendrologiczna dotycząca stanu zdrowotnego 19 kasztanowców białych rosnących na tym terenie. Uzyskana decyzja  Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotycząca stanu tych drzew wskazywała na konieczność bezwzględnego usunięcia 6 kasztanowców z uwagi na ich zły stan fitosanitarny.

Stan drzew jest tak zły, że nie ma możliwości wykonania żadnych zabiegów ochronnych, które przywróciłyby ich prawidłową wegetację. Powyższa decyzja została również  potwierdzona opinią wydaną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie. W związku z tym Miasto zleciło wycinkę wspomnianych drzew, których usunięcie zostanie zrekompensowane nowymi nasadzeniami w ilości 6 sztuk kasztanowców. Prace związane z usunięciem drzew zostaną prowadzone będą  do 27.01.2017 roku.

Stan zdrowotny pozostałych drzew, rosnących na terenie Placu Kościeleckich,  również wymaga stałego monitoringu. W okresie wegetacyjnym zostaną ponownie przeprowadzone oględziny terenu przez inspektora Urzędu Miasta i ustalony harmonogram niezbędnych prac pielęgnacyjnych w strukturze drzewostanu.

Obecne działania będą zmierzały do utrzymania poprawnego stanu zdrowotnego drzew rosnących na ww. terenie, a tym samym zminimalizowania ewentualnych strat w środowisku. Wycinka chorych drzew zmusza Miasto również do dokonania zmian w opracowanych już koncepcjach rewitalizacji skweru, jako elementu  rewaloryzacji całego terenu Placu Kościeleckich. Zakończenie prac planowane było wstępnie na pierwszy kwartał roku 2018.


Powiązane treści