Bydgoszcz
13C
Słonecznie
68% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 15 • L 12
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
26C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNa przystanek wiedeński czekamy od lat. Drogowcy powtarzają przetarg na jego budowę
18.02.2019 | 09:47

Na przystanek wiedeński czekamy od lat. Drogowcy powtarzają przetarg na jego budowę

Na zdjęciu: Przystanek wiedeński ułatwi pasażerom wsiadanie do tramwajów przy placu Teatralnym.

Fot. Szymon Fiałkowski

W miniony czwartek Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił ponowny przetarg na budowę infrastruktury rowerowej wraz z przystankiem wiedeńskim na ulicy Focha. Pierwsze postępowanie na realizację tej inwestycji został unieważniony z powodu braku chętnych.

O budowie przystanku wiedeńskiego przy Placu Teatralnym mówi się od ponad czterech lat. ZDMiKP zdecydował się na wdrożenie tego rozwiązania już w 2016 roku, ale start przetargu, który miał wyłonić wykonawcę inwestycji był wciąż przesuwany. Ostatecznie postępowanie rozpoczęło się w listopadzie ubiegłego roku – z powodu braku chętnych do wykonania zadania zostało ono jednak unieważnione.

Zobacz również:

Przetarg na przystanek wiedeński unieważniony

Tuż po opublikowaniu decyzji o unieważnieniu przetargu drogowcy zapowiedzieli, że przetarg zostanie ponowiony. Stało się to po ponad dwóch miesiącach – a konkretnie w czwartek, 14 lutego. Potencjalni wykonawcy mogą składać oferty do 4 marca – termin ich przyjmowania może jednak zostać wydłużony np. ze względu na pytania firm budowlanych.

Inwestycja obejmuje budowę przystanku wiedeńskiego o długości 40 metrów. To rozwiązanie, zrealizowane po raz pierwszy w Wiedniu (stąd jego nazwa) polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Umożliwia to łatwiejsze dojście i wsiadanie do tramwaju oraz spowalnia ruch i poprawia bezpieczeństwo pieszych. Realizacja przystanku wiedeńskiego powoduje konieczność zmniejszenia obecnie funkcjonującej zatoki autobusowej.

Zakres zadania obejmuje też budowę dróg rowerowych w obrębie Placu Teatralnego. Podczas wykonywania prac zrealizowany zostanie fragment drogi dla rowerów wzdłuż kamienic po wschodniej stronie ulicy Mostowej – od ulicy Stary Port do Gdańskiej wraz z przejazdami przez przejścia dla pieszych przez ulicę Focha, Gdańską i Mostową. W przyszłości droga rowerowa planowana jest również na dalszym odcinku Focha. Ponadto, wymienione zostaną też fragmenty nawierzchni na ulicy Focha i Gdańskiej.

Roboty na ulicy Focha i skrzyżowaniu Jagiellońskiej i Gdańskiej mają zostać przeprowadzone w okresie wakacyjnym, przy zamkniętym ruchu torowym. Według deklaracji ZDMiKP, mają one zakończyć się wczesną jesienią 2019 roku. Warto wspomnieć, że w budżecie miasta na 2019 rok wyznaczono środki na koncepcje stworzenia przystanków wiedeńskich na ulicy Gdańskiej (na odcinku od ulicy Jagiellońskiej do Kamiennej).

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści