Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 3 • L 1
5C
Pt
5C
Sob
6C
Nd
7C
Pon
8C
Wt
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINa ratunek bielikowi. Nietypowa akcja strażaków [ZDJĘCIA]
bielik_PSP_Złotów (1)
23.02.2017 | 18:24

Na ratunek bielikowi. Nietypowa akcja strażaków [ZDJĘCIA]

Takie wezwania nie zdarzają się często.

Na zdjęciu: Pomoc strażaków była niezbędna.

Fot. PSP Złotów

Bielik, duży ptak drapieżny, niekiedy nie jest w stanie poradzić sobie bez pomocy ludzi. Tak było w przypadku przedstawiciela tego gatunku, który został znaleziony w środę na terenie Nadleśnictwa Lipka w Wielkopolsce. Na pomoc ruszyli strażacy ze złotowskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej.

Informacja o konieczności ratowania ptaka dotarła do nich od przedstawicieli Straży Leśnej Nadleśnictwa Lipka. Strażacy dowiedzieli się, że na jednej z polan w okolicy miejscowości Krzywa Wieś znajduje się zraniony bielik, który jest ptakiem chronionym. – Na miejsce udał się zastęp PSP wyposażony dodatkowo w klatkę do transportowania zwierząt – informują strażacy

Działania podjęte przez strażaków umożliwiły umieszczenie ptaka w klatce. Zwierzę zostało przetransportowane przez służby leśne do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Nowej Wsi Wielkiej koło Bydgoszczy. Ptak był w ciężkim stanie. Uszkodzeniu uległy kręgi szyjne.

Jak jest teraz, dzień po przewiezieniu ptaka do ośrodka? – Stan nadal jest nie najlepszy. Poprawił się o tyle, że stał na nogach, lecz cały czas ma wykręconą szyję. Dostaje leki i czekamy na to, co będzie dalej – informuje lekarz weterynarii Renata Nowicka z ośrodka, w którym znajduje się bielik. Dalsza przyszłość ptaka zależy od tego, jak będzie reagował na leczenie. Jeśli uda mu się wyzdrowieć, to zostanie wypuszczony na wolność. To pierwszy bielik, który trafił do ośrodka w tak poważnym stanie.

Jaka jest przyczyna uszkodzenia kręgów szyjnych? – Trudno powiedzieć, czy jest to od urazu czy od zatrucia. Istnieje duże prawdopodobieństwo podtrucia. Te ptaki znajdują padlinę albo wyrzucone śmieci ludzkie, gdzie jest duża ilość bakterii coli – wyjaśnia Nowicka.


Powiązane treści