Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 12 • L 11
13C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
11C
Sr
11C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNa skrzyżowaniu Gajowa/Głowackiego ma być bezpieczniej. ZDMiKP odpowiada na pismo rady osiedla
glowackiego - andruszczenko
19.09.2019 | 12:41

Na skrzyżowaniu Gajowa/Głowackiego ma być bezpieczniej. ZDMiKP odpowiada na pismo rady osiedla

Na zdjęciu: W ostatnich tygodniach na skrzyżowaniu Gajowej i Głowackiego doszło do dwóch wypadków. W sierpniowym ranna została jedna osoba, ale w lipcowym zdarzeniu zginął pieszy.

Fot. Pomoc Drogowa Krystian Andruszczenko/archiwum

Progi wyspowe na wszystkich wlotach skrzyżowania – w taki sposób Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej chce poprawić bezpieczeństwo na przecięciu ulic Gajowej i Głowackiego. Drogowcy przychylili się tym samym do wniosku Rady Osiedla Bartodzieje.

Na skrzyżowaniu Gajowej z Głowackiego regularnie dochodzi do zdarzeń drogowych. Temat poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu pojawił się niestety – jak to często bywa – po śmiertelnym wypadku. 31 lipca samochód osobowy marki seat wymusił wówczas pierwszeństwo i zderzył się z jadącym prawidłowo mercedesem. W wyniku uderzenia mercedes staranował znak znajdujący się po zachodniej stronie skrzyżowania, tuż obok bloku z numerem 31. Na nieszczęście, znajdował się tam pieszy, który w wyniku uszkodzenia znaku doznał obrażeń. Były one na tyle poważne, że przybyli na miejsce ratownicy medyczni zdecydowali o przewiezieniu go do szpitala. Tego samego dnia młody mężczyzna zmarł.

Zobacz również:

Rondo, a może sygnalizacja? Pomysły na poprawę bezpieczeństwa na Bartodziejach

Po tragicznym wypadku funkcjonariusze „drogówki” i przedstawiciele ZDMiKP spotkali się na posiedzeniu specjalnej komisji, która zebrała się w celu analizy zdarzenia. Jej członkowie stwierdzili, że jego oznakowanie jest prawidłowe i wzajemnie nie wykluczające się dla jego wszystkich czterech jezdni. Zarekomendowali jednak pewne rozwiązania, które ich zdaniem mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby kolizji i wypadków:

  • w celu zwiększenia uwagi kierujących zbliżających się do skrzyżowania zasadne będzie ustawienie przy wszystkich jezdniach znaku A-30 „inne niebezpieczeństwo” z tabliczką „Wypadki”,
  • naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP Bydgoszcz asp. sztab. Marcin Włosiński zgłosił wniosek o poddanie pod analizę przez ZDMiKP przebudowy skrzyżowania na rondo lub ustawienie sygnalizacji świetlnej. Zdaniem członków komisji, takie rozwiązanie znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo w tym miejscu,
  • zarekomendowano też wprowadzenie aktywnych znaków lub znaków na podkładach fluorescencyjnych – droga z pierwszeństwem, przejście dla pieszych oraz STOP.

Niestety, w sierpniu na przecięciu Gajowej i Głowackiego doszło do kolejnego wypadku. W piątek, 23 sierpnia w wyniku zderzenia dwóch pojazdów i jednośladu ranna została jedna osoba. W reakcji na zdarzenia, niebezpieczne skrzyżowanie na Bartodziejach wzięli pod lupę policjanci z wydziału ruchu drogowego bydgoskiej komendy. Kilka dni temu, podczas dwugodzinnej obserwacji przez Mobilne Centrum Monitoringu zaobserwowano pięć wykroczeń –  jedno dotyczyło nieustąpienia pierwszeństwa na skrzyżowaniu z oznaczeniem pierwszeństwa przejazdu, natomiast pozostałe cztery wykroczenia były związane z niestosowaniem się do znaku STOP. Namierzeni kierowcy zostali ukarani mandatami oraz punktami karnymi.

O poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu zaapelowała też Rada Osiedla Bartodzieje. Pod koniec sierpnia na zebraniu radni z osiedla podjęli decyzję o przesłaniu pisma do zarządu dróg, w którym zawarto by prośbę o działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa. – W naszym odczuciu problem tego skrzyżowania jest spowodowany zbyt dużą prędkością pojazdów przejeżdżających Gajową i Głowackiego na wprost – z jednoczesnym nieudzieleniem pierwszeństwa – podkreśliła rada w swoim piśmie do ZDMiKP. Społecznicy z Bartodziejów zaproponowali, żeby przed wjazdem na wyspę skrzyżowania zamontować wyspowe progi zwalniające. W apelu do drogowców podkreślono, że w okolicy feralnej „krzyżówki” znajdują się szkoły – zasugerowano też weryfikację ograniczenia prędkości przed skrzyżowaniem do 30 km/h.

W środę Rada Osiedla Bartodzieje otrzymała odpowiedź na swoje pismo. Zastępca dyrektora ZDMiKP Wojciech Nalazek informuje w nim, że poza wprowadzonymi już modyfikacjami w najbliższym czasie na wszystkich wlotach skrzyżowania zostaną zamontowane progi zwalniające. – ZDMiKP jest w trakcie opracowywania takiego projektu, który po akceptacji policji i zatwierdzeniu przez prezydenta miasta zostanie w trybie pilnym wdrożony w terenie – zapewnił Nalazek.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Remondis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Remondis
Gość
Remondis

jedyne co potrafią zrobić to nastawiać znaków bez sensu (jakby było ich mało, już teraz człowiek tylko się rozgląda bo znak co 5 metrów jakiś , zamiast patrzeć co się dzieje przed) i świateł paraliżujących ruch drogowy wszędzie gdzie się da. Tak to poprawia bezpieczeństwo , bo wszyscy stoją i generują korki. Nic nie zastąpi rozumu, świadomości przepisów oraz skupienia kierowcy. Na ulicach pełno jest ignorantów co jadą na czerwonym i światła tu akurat nie zmienią wiele poza stopowaniem ruchu. Już teraz jedzie się przez światła i ich fatalną orgnizaację 2-3 x dłużej niż bez nich. Owszem, są miejsca ,… Czytaj więcej »

Powiązane treści