Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 5 • L 4
2C
Pon
3C
Wt
5C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBlogiNadchodzi ogólnopolski Rok Wisły 2017 – nie prześpijmy tego
dav
30.11.2016 | 14:47

Nadchodzi ogólnopolski Rok Wisły 2017 – nie prześpijmy tego

Przegapiliśmy w Bydgoszczy rok 2016 czy przegapimy rok 2017?

Na zdjęciu: Wisła pod Fordonem.

Fot. Robert Szatkowski

Zbliżamy się do końca jubileuszowego roku 670-lecia Bydgoszczy? Czy jako Bydgoszczanie odczuliśmy, że mija tak dostojna rocznica? Czy miały miejsce duże obchody, imprezy jednoczące Bydgoszczan? Czy była okazja do tego aby lepiej poznać dzieje Bydgoszczy? Czy starano się aby mieszkańcy poprzez pryzmat dokonań zarówno odleglejszych w czasie czy niedawnych osiągnięć zakładów przemysłowych produkujących szeroko znane w świecie wyroby poczuli dumę z osiągnięć swoich i naszych przodków?

Niestety w 2016 roku zmarnowano potencjał tak znaczącej dla naszego miasta rocznicy.

Dlatego warto pamiętać, że nadciągają duże, ogólnopolskie obchody święta królowej naszych rzek. Bydgoszcz poprzez Fordon administracyjnie leży nad Wisłą. Niestety Wisła traktowana jest w naszym mieście po macoszemu. Wisła która może i powinna być dla Bydgoszczy oknem na świat nie jest odpowiednio wykorzystana. Pamiętajmy, że poprzez Wisłę oraz kanałami rzecznymi turyści mogą dotrzeć do nas ze znacznego obszaru Europy nie mówiąc .

Przez wieki Bydgoszcz bogaciła się na spływie rzecznym, dziś rzeki są martwe. Nie wszystko od nas zależy ale przynajmniej bądźmy aktywni na obszarze naszego miasta i województwa.

W Fordonie od kilku lat mieszkańców mami się wizualizacjami pięknego zagospodarowania nabrzeża. Niestety poza obietnicami, prezentacjami komputerowymi i wiecznymi konsultacjami niewiele z tego wynika. Przy okazji Święta Wisły otwiera się szansa na realne pozyskanie środków na zagospodarowanie i utworzenie nad brzegiem Wisły nabrzeża, przystani, miejsc wypoczynku jak i atrakcji dla turystów. Nie można się obrażać na inne samorządy czy ministerstwa w Warszawie tylko aktywnie działać na rzecz pozyskiwania środków.

Rok Wisły powinien być okazją do promocji Bydgoszczy i prezentacji jej atutów wodnych. Mamy dwanaście miesięcy roku 2017 do wykorzystania. Jest czas na prezentacje naukowe, konferencje, wystawy fotograficzne, imprezy plenerowe. Powinno przygotować atrakcje zarówno dla młodszych jak i starszych. Ważną rolę powinna pełnić edukacja wodna.

Mamy w mieście niewykorzystywaną perełkę. Stadion wodny na Brdyujściu doskonale nadaje się do organizacji koncertów na wodzie czy wszelkiego rodzaju zawodów lub pokazów wodnych. Wisła i most Fordoński mógłby być miejscem przeprowadzenia pięknej parady jednostek pływających ze wszystkich miast naszego województwa.

Zorganizujmy wreszcie w Bydgoszczy coś z rozmachem!

Jesteśmy największym miastem województwa co nakłada na nas obowiązek aby być inicjatorem i pomysłodawcą wydarzeń. Powinniśmy być życzliwym liderem wobec wszystkich sąsiadów, liderem który zaprasza innych do współpracy.

Czy wykorzystamy rok 2017 do ożywienia Wisły w Bydgoszczy i Regionie? Oby tak.

Jednak nie oglądajmy się na bydgoski Ratusz. Obserwując mijający rok i słabą aktywność promocji 670-lecia Bydgoszczy istnieje uzasadniona obawa, że nie doczekamy się inicjatyw które odpowiednio pokażą atuty wodne Bydgoszczy.

Warto, aby wszyscy którym bliskie są sprawy wodne działali aktywnie w zakresie święta Wisły. Rok sejmowy otwiera możliwość pozyskania środków zarówno na poziomie wojewódzkim jak ministerialnym.

Dlatego apeluje do wodniaków, środowisk kulturalnych, turystycznych, organizacji pozarządowych o aktywność w  roku Wisły 2017. Jest okazja aby ogólnopolski Rok Wisły zorganizować na dużą skalę i z dużą korzyścią dla województwa.

Lepszej okazji do ożywienia Wisły nie będzie.

Redakcja

Panel dyskusyjny


Powiązane treści