Bydgoszcz
9C
Słonecznie
75% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 11 • L 8
11C
Pon
9C
Wt
10C
Sr
12C
Czw
12C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNadchodzi wielkie otwarcie fundacji S Z T U K A · T E R I A. W programie wystawa o Bydgoszczy i koncert
sztukateria bydgoszcz
14.04.2019 | 17:07

Nadchodzi wielkie otwarcie fundacji S Z T U K A · T E R I A. W programie wystawa o Bydgoszczy i koncert

Na zdjęciu: Otwarcie fundacji nastąpi w piątek, 26 kwietnia. Jej elementem będzie wernisaż wystawy zbiorowej "Miastostan".

Fot. mat, organizatora

W piątek, 26 kwietnia w kamienicy przy ulicy Marcinkowskiego 22 odbędzie się wielkie otwarcie Fundacji Sztukateria. Organizatorzy zapraszają bydgoszczan na wernisaż wystawy zbiorowej, której motywem przewodnim jest miasto.

Fundacja Sztukateria to projekt prowadzony przez Katarzynę Małkiewicz – architektki i projektantki wnętrz, do niedawna pracującej w renomowanej bydgoskiej pracowni Lines, a obecnie właścicielki autorskiej pracowni Nofo. Małkiewicz jest też znana z pokazywania metamorfozy swojego mieszkania w śródmiejskiej kamienicy na instagramowym profilu „Loft na poddaszu”. Jej pomysły na zagospodarowanie wnętrza poddasza znalazły uznanie magazynów architektonicznych, w tym Ikea Magazine.

Zobacz również:

Katarzyna Małkiewicz: Chcemy wypełnić miasto ofertą, na którą zasługuje

Sztukateria powstawała przez kilka miesięcy we wnętrzach odnowionej kamienicy przy ulicy Marcinkowskiego 22, znajdującej się w sercu bydgoskiego śródmieścia. O tym projekcie wspominaliśmy już na naszych łamach – w lutym tego roku Małkiewicz opowiedziała nam o jego założeniach. – Mamy dwie nitki działalności. Pierwsza to promocja sztuki w mieście. Sztuki młodej, współczesnej, którą chcielibyśmy prezentować podczas cyklicznych wystaw w siedzibie naszej fundacji. Druga nitka jest stricte związana z miastem – z urbanistyką i społecznym życiem w mieście – mówiła w wywiadzie Małkiewicz.

Szefowa fundacji podkreśla, że wnętrza lokalu przy Marcinkowskiego mają wypełniać się różnymi pomysłami. – Chcielibyśmy, aby na co dzień funkcjonowało tu biuro fundacji i przestrzeń co-workingowa, łącząca ludzi z branży kreatywnej – fotografów, filmowców, grafików. Chcielibyśmy też organizować cykliczne wystawy, dlatego zdecydowałam się na wynajem tak dużego pomieszczenia – dobrze oświetlonego, z przestrzenią na ekspozycję. Myślimy też o warsztatach. Planujemy na dachu założyć ogródek miejski – stwierdziła Małkiewicz.

Czas przygotowań, który zaowocował przyłączeniem się do tego miejsca wielu ciekawych postaci, dobiega jednak końca. Już w piątek, 26 kwietnia Fundacja Sztukateria organizuje oficjalne otwarcie. Podczas niego zaprezentują się osoby, które skupiły się wokół projektu – poza Katarzyną Małkiewicz, są to fotografka Sandra Rabczewska, a także zajmujący się produkcją video i zdjęciami Waverunners i Studio Element foto&video.

Pierwszym przedsięwzięciem, które odbędzie się przy Marcinkowskiego 22, będzie wernisaż wystawy zbiorowej MIASTOSTAN, który rozpocznie się o godzinie 19:00. Uświetni on oficjalne otwarcie Sztukaterii. – Zapraszamy na wernisaż wystawy zbiorowej, której motywem przewodnim jest miasto. Bydgoszcz inspirująca. Bydgoszcz wciągająca. Bydgoszcz, której nie znacie. Chcemy razem zgubić się w zakamarkach miasta, które – choć znajome – wciąż zaskakuje. Naszymi przewodnikami będą Magdalena Pacoszyńska (malarstwo), Dariusz Gackowski (fotografia) i SzataFakap (grafika). Zobaczycie też prace artystów związanych z fundacją SZTUKA·TERIA – informują organizatorzy.

Magdalena Pacoszyńska specjalizuje się w malarstwie. W prezentowanych na wystawie obrazach artystka wdaje się w mezalians formy z treścią, ukazując poprzez szlachetną technikę, miejsca-zaplecza – brudne i wstydliwe strefy miasta. Dariusz Gackowski zaprezentuje zdjęcia ulicy Terasy, wykonane w różnych porach roku. Szatafakap – anonimowy artysta znany z wytwarzania ubrań z motywami bydgoskimi – pokazuje prace, w których bawi się symbolami miasta, ale też symbolami popkultury, przeplatając je ze sobą w sposób zupełnie nieoczekiwany. Po wernisażu usłyszymy koncert „trio bez nazwy” w składzie: Daria Pawlewicz – wokal, Mateusz Szałkiewicz – pianino, Eryk Redmerski – gitara.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści