Bydgoszcz
10C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 11 • L 9
10C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNagła śmierć bydgoszczanina. Był szefem Agencji Wywiadu
Zbigniew Nowek - wikipedia
17.06.2019 | 11:43

Nagła śmierć bydgoszczanina. Był szefem Agencji Wywiadu

Na zdjęciu: Zbigniew Nowek (z lewej) w 2006 r. z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego odebrał awans na stopień generała brygady.

Fot. Wikipedia

Nie żyje generał Zbigniew Nowek. Były szef Agencji Wywiadu zmarł nagle minionej nocy w swoim mieszkaniu w Prądkach koło Bydgoszczy, miał 59 lat.

O śmierci generała poinformowało TVP Info oraz na Twitterze Agencja Wywiadu. 1 lipca gen. Nowek obchodziłby 60 urodziny.

W czasach PRL był związany z opozycją, działając w opozycyjnym wydawnictwie „Alternatywy”, a później także był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK w Toruniu, organizował druki i kolportaż wydawnictw drugiego obiegu. W 1984 r., ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Generał Nowek przez niemal całe swoje życie był związany ze służbami specjalnymi. W latach 1990-1997 był szefem delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Bydgoszczy, a później pełnił funkcję zastępcy szefa UOP (w listopadzie 1997 r.), a od lutego 1998 r. był szefem tej formacji. Ze stanowiska zrezygnował w październiku 2001 r., na znak protestu przeciwko likwidacji UOP i utworzeniu wówczas w jego miejsce Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Był również ekspertem w dwóch sejmowych komisjach – śledczej ds. wyjaśnienia afery w PKN Orlen oraz komisji do spraw służb specjalnych. Do pracy w służbach powrócił pod koniec listopada 2005 r., gdy ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał go na stanowisko szefa Agencji Wywiadu (odwołał go rząd premiera Donalda Tuska w marcu 2008 r.), zaś w sierpniu 2006 r. z rąk ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego odebrał awans na stopień generała brygady. Od stycznia do lipca 2010 r. pełnił funkcję zastępcy szefa prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W lipcu złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska, a potem został odwołany.

Gen. Nowek został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu „Za zasługi dla Litwy”, czy Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści