Nagrody Marszałka 2016. Jacy bydgoscy przedstawiciele znaleźli się w gronie laureautów?
Dodano: 23.06.2016 | 11:57Nagrody i wyróżnienia przyznano w 13 kategoriach.
Na zdjęciu: Tak wygląda jeden z Insygniów Województwa Kujawsko-Pomorskiego: Laska Przewodniczącego Sejmiku Województwa.
Fot. Stanisław Gazda
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego już po raz szesnasty nagrodził najbardziej zasłużone osobistości, których aktywność i działania służą rozwojowi regionu w różnych obszarach. Jacy bydgoscy przedstawiciele znaleźli się w gronie laureautów?
Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego wręczono podczas wczorajszej gali odbywającej się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Nagrody odebrało 38 zasłużonych osób, zespołów i instytucji. Nagrodę za całokształt dokonań odebrała pianistka i wykładowczyni Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń. Ponadto podczas gali wręczono 29 wyróżnień i jedno wyróżnienie specjalne, które przyznano Gminie Miasta Toruń za budowę sali na Jordankach.
Nagrody i wyróżnienia przyznano w 13 kategoriach. Poniżej przedstawiamy listę laureatów związanych z Bydgoszczą:
Gospodarka
SoftBlue S.A. – za realizację inwestycji i rozwiązań przyczyniających się do rozwoju gospodarczego oraz zwiększenia poziomu innowacyjności i konkurencyjności województwa kujawsko-pomorskiego dzięki zastosowaniu nowych technologii.
Fundusze unijne
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny – za stworzenie w Bydgoszczy nowoczesnej przestrzeni dla rozwoju przedsiębiorczości dzięki wybudowaniu nowoczesnego biurowca Idea Przestrzeń Biznesu oraz Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego.
Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy – za działania służące zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Radosław Ratajczak – dyrektor Regionalnego Centrum Innowacyjności – Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, kierownik projektu „Design Thinking Workspace – Pracownia Szybkiego Prototypowania” oraz dr inż. Piotr Szewczykowski – kierownik metodyczny projektu „Design Thinking Workspace – Pracownia Szybkiego Prototypowania” – za utworzenie SHOPA Design Thinking Workspace – Pracowni Szybkiego Prototypowania.
Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich
Pomorsko-Kujawski Związek Pszczelarzy w Bydgoszczy, Regionalny ZwiązekPszczelarzy w Toruniu, Regionalny Związek Pszczelarzy Ziemi Kujawsko Dobrzyńskiej we Włocławku – za współpracę i działalność na rzecz promocji pszczelarstwa i produktów pszczelich.
Innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich
Gmina Miasta Bydgoszcz, Gmina Miasta Toruń, Miasto i Gmina Solec Kujawski, Gmina Wielka Nieszawka, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – za realizację projektów z grupy Bit City – stworzenie spójnego systemu kolei metropolitalnej wraz z integracją transportową.
Nauka, badania naukowe i postęp techniczny
Prof. Tomasz Drewa, dr n. med. Marta Pokrywczyńska, lek. Maciej Nowacki, dr n. med. Tomasz Kloskowski, dr n. med. Arkadiusz Jundziłł (zespół Zakładu Medycyny Regeneracyjnej Katedry Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika) – za cykl prac naukowych „Medycyna regeneracyjna leczeniem przyszłości”.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Prof. Włodzisław Duch, dr Bibianna Bałaj, dr Joanna Dreszer-Drogorób, prof. Oleksandr Sokolov, dr Tomasz Komendziński, dr hab. Jacek Matulewski, dr inż. Dariusz Mikołajewski (UKW), Michał Meina, dr Tomasz Piotrowski (zespół Laboratorium Neurokognitywnego Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) – za stworzenie systemu do wspomagania rozwoju percepcyjno-poznawczego niemowląt i małych dzieci.
Edukacja
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Eugeniusz Konstanty Sobieraj – dyrektor Zespołu Szkół nr 8 im. Hansa Christiana Andersena w Bydgoszczy – za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
Kultura
Aleksander Dętkoś (Bydgoszcz) – artysta rzeźbiarz – za całokształt 45-letniej działalności w dziedzinie kultury i sztuki, promującej Województwo Kujawsko-Pomorskie w kraju i za granicą.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Joanna Żółkoś-Zagdańska – piosenkarka jazzowa, wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – za wieloletnią promocję Bydgoszczy na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym oraz zaangażowanie w promocję młodych talentów wokalnych.
Ochrona zdrowia
Fundacja Medici Homini – za działalność fundacji, zrzeszającej wolontariuszy chętnych do pracy w ośrodkach misyjnych.
Prof. Mariusz Dubiel – za prowadzenie renomowanej Kliniki Medycyny Matczyno-Płodowej, Ginekologii i Neonatologii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dra Emila Warmińskiego w Bydgoszczy.
Wyróźnienie w tej kategorii otrzymali: Dr inż. Ewa Szymelfejnik, prof. Maciej Świątkowski, prof. Roman Cichoń, Monika Ameryk, Agnieszka Augustyniak (zespół Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika)– za realizację Wojewódzkiego Programu Zapobiegania Niedożywieniu, Nadwadze i Otyłości Poprzez Poprawę Żywienia u Dzieci Klas 1-3 (w wieku 6-9 lat) Szkół Podstawowych z regionu.
Sport
Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy „Zawisza” – za realizację programów szkoleniowych i edukacyjnych w zakresie sportu ze szczególnym uwzględnieniem lekkoatletyki
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Magdalena Zimna, Tomasz Froehlke, Joachim Przybył – dziennikarze Gazety Pomorskiej – za organizację zawodów sportowych „Biały Miś” oraz „Sprawny Miś” dla uczniów szkół podstawowych.
Działalność społeczna i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka
Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim w Bydgoszczy – za prowadzenie Kuchni dla ubogich Św. Brata Alberta w Bydgoszczy.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali:
- Andrzej Urbaniak – prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu – za działalność społeczną i sportową, w tym między innymi organizację Święta Starego Fordonu, spływów kajakowych, turniejów piłkarskich dla dzieci i młodzieży, wigilii na Starym Fordonie dla potrzebujących mieszkańców, biegów charytatywnych i zbiórki pieniędzy dla potrzebujących wsparcia.
- Lidia Połatyńska – główna księgowa Przedszkola nr 48 „Pod Sosnami” w Bydgoszczy – za całokształt pracy zawodowej i działań na rzecz rozwoju placówki.
Przedstawiciele Bydgoszczy nie zostali nagrodzeni w kategoriach: Budowa społeczeństwa obywatelskiego, Ochrona środowiska naturalnego i Promocja województwa. W ostatniej z nich nagrodzono m.in. Włodzimierza Nederhausa – producenta filmowego, dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie – za promocję województwa kujawsko-pomorskiego w filmie fabularnym „Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy”.
Zobacz też: Aktorzy promują Kujawsko-Pomorskie [WIDEO]
W kategorii Promocja województwa wyróżniono również Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP przy MGOK w Koronowie. Doceniono ich za promocję województwa kujawsko-pomorskiego, między innymi poprzez udział i sukcesy w międzynarodowych imprezach, w tym Mistrzostwach Europy Orkiestr Dętych oraz 60. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w ramach Dni Muzyki w Rastade (Niemcy) i wywalczenie prawa udziału w Mistrzostwach Świata Orkiestr Dętych, które odbędą się w 2016 roku w Malezji.
Lista wszystkich laureatów tegorocznych Nagród Marszałka znajduje się na stronie internetowej www.kujawsko-pomorskie.pl. Tam też zamieszczone są szczegółowe opisy dotyczące nagrodzonych i wyróżnionych osób, zespołów i instytucji.
- Nowe mieszkanie w Bydgoszczy czy używane — porównanie - 3 października 2024
- Muzycy z całego świata na II Festiwalu Paderewskiego. Już od 13 października w Bydgoszczy! - 3 października 2024
- Leczenie niepłodności w klinice Gameta Bydgoszcz – nowoczesne metody i kompleksowa opieka - 2 października 2024