Bydgoszcz
15C
Słonecznie
71% wilgotność
Wiatr: 8km/h WSW
H 16 • L 14
16C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNajbardziej przyjazne miasta dla kierowców? Na szczycie – Szczecin, na końcu – Warszawa, a Bydgoszcz? [RANKING]
Dworcowa Bydgoszcz
07.04.2017 | 14:40

Najbardziej przyjazne miasta dla kierowców? Na szczycie – Szczecin, na końcu – Warszawa, a Bydgoszcz? [RANKING]

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Według rankingu Oponeo, Bydgoszcz jest jednym z polskich miast, po których porusza się najszybciej.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

Dziesięć największych miast w kraju, cztery kategorie i dziesięć punktów do zdobycia w każdej – w oparciu o takie wytyczne powstało zestawienie firmy Oponeo, która zbadała, gdzie zmotoryzowani mają najkorzystniejsze warunki do przemieszczania się. A my sprawdziliśmy, jak w tej klasyfikacji wypadła Bydgoszcz.

CZYTAJ TAKŻE: Pieszy – też człowiek. Debata o projektowaniu pięknych i przyjaznych miast

Analitycy, na podstawie danych pozyskanych z serwisów Yanosik, autocentrum.pl, a także urzędów miast i od operatorów stref płatnego parkowania, przygotowali ranking obejmujący punktację za średnią prędkość w centrach i w granicach miast, wysokość opłat za parkowanie, liczbę kolizji oraz ceny paliwa.

W klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Szczecin, który na 40 możliwych do zdobycia punktów (po maksymalnie dziesięć za każde z kryteriów) uzyskał aż 37. Na końcu zestawienia znalazła się z kolei Warszawa, która uzbierała zaledwie 16 punktów. Gdzie uplasowała się Bydgoszcz? Tuż za podium – miastu nad Brdą autorzy przyznali 29 punktów, wskutek czego ustąpiło ono miejsca wspomnianemu Szczecinowi, a także Gdańskowi oraz Wrocławiowi i Lublinowi (te dwa ostatnie miasta zajęły ex aequo trzecie miejsce).

W poszczególnych kategoriach Bydgoszcz wysoko znalazła się zwłaszcza pod względem średniej prędkości poruszania się – w granicach miasta kierowcy osiągali prędkość niemal 50 kilometrów na godzinę (dokładnie 49,92 km/h), co było najwyższą wartością spośród testowanych miast. W centrum auta poruszały się o 20 km/h wolniej (30,89 km/h), ale to także pozwoliło zmieścić się grodowi nad Brdą w czołowej trójce zestawienia. Niskie okazały się również średnie koszty za korzystanie ze śródmiejskiej strefy płatnego parkowania – analitycy wycenili je na 2,60 zł za godzinę postoju (wyliczenia w oparciu o stawki za pierwszą, drugą, trzecią i kolejną godzinę parkowania), co dało również trzecią lokatę.

Pod względem liczby kolizji anonsowanych przez użytkowników systemu Yanosik Bydgoszcz uplasowała się w środku stawki z dwunastoma kolizjami przypadającymi na 1000 mieszkańców. Najbezpieczniejszy pod tym względem okazał się Szczecin (10,5 kolizji / 1000 osób), a największą koncentrację trzeba zachowywać w stolicy, gdzie ten wskaźnik przekroczył 20 zdarzeń drogowych.

Relatywnie wysokie okazały się za to w Bydgoszczy koszty paliwa. Według danych pozyskanych przez specjalistów z Oponeo, litr oleju napędowego kosztował w 2016 roku średnio 4,29 zł, co było najwyższą ceną spośród całej dziesiątki miast. W przypadku benzyny 95 oraz gazu ceny nie odbiegały znacząco od konkurencji – wyniosły odpowiednio 4,39 zł (najwięcej w Krakowie – 4,44 zł, najmniej w Lublinie – 4,33 zł) oraz 1,77 zł (najdrożej było w Warszawie – 1,82 zł, najtaniej – o 10 groszy mniej niż w stolicy – w Łodzi).

A jakie Wy macie doświadczenia z jazdy po Bydgoszczy własnymi autami? Czekamy na Wasze głosy i opinie.


Powiązane treści