Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 6 • L 5
4C
Czw
5C
Pt
6C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINajdłuższe zaćmienie księżyca obejrzysz z zamkowej wieży!
Świecie_zamek_SG
23.07.2018 | 09:55

Najdłuższe zaćmienie księżyca obejrzysz z zamkowej wieży!

Na zdjęciu: Wieża zamkowa będzie świetnym punktem obserwacyjnym

Fot. Stanisław Gazda

Za naszego życia po raz drugi takiego zjawiska nie zobaczymy! Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca nastąpi już za kilka dni – 27 lipca (w piątek). Zjawisko będzie dobrze widoczne z Polski, w tym z… wieży zamkowej w Świeciu!

Zaćmienie, które rozpocznie się o godzinie 21.30, będzie trwało rekordowo długo: 1 godzinę i 42 minuty i 57 sekund. Faza całkowita potrwa do godz. 23:13, ale potem nastąpi jeszcze piękna faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia.

Preludium Nocy Astronomicznej 2018 na Zamku w Świeciu (dziedziniec i wieża główna) zaplanowano od 20:00–23:59.  W tym czasie oprócz prowadzonych obserwacji astronomicznych odbędą się prelekcje oraz prezentacje multimedialne

Organizatorami przedsięwzięcia są: Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu (Izba Regionalna Ziemi Świeckiej), Astrobaza Świecie.


Podobne wpisy

Powiązane treści