Bydgoszcz
17C
Słonecznie
45% wilgotność
Wiatr: 7km/h SSE
H 17 • L 17
21C
Pon
21C
Wt
19C
Sr
16C
Czw
17C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINajlepszy chór z najlepszym dyrygentem. Chór CM UMK wrócił z Sankt Petersburga z sześcioma nagrodami
13.08.2018 | 12:28

Najlepszy chór z najlepszym dyrygentem. Chór CM UMK wrócił z Sankt Petersburga z sześcioma nagrodami

Na zdjęciu: Chór Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Fot. Nadesłane.

W dniach 3-8 sierpnia 2018 r. w Sankt Petersburgu odbył się XIV Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny SINGING WORLD im. Yurija Falika z udziałem Chóru Collegium Medicum UMK, który został zwycięzcą we wszystkich trzech konkursowych kategoriach. Ponadto zespół otrzymał niezwykle prestiżową Nagrodę Specjalną, za najlepsze wykonanie utworu Patrona Festiwalu – Yurija Falika, nagrodę specjalną – Grand Prix Konkursu, a szef chóru – prof. Janusz Stanecki otrzymał Nagrodę Specjalną dla Najlepszego Dyrygenta Festiwalu. 

W historii Chóru Collegium Medicum UMK nigdy wcześniej nie udało się zdobyć tylu najwyższych nagród podczas tego niezwykle prestiżowego i silnie obsadzonego Konkursu.  W tym światowym wydarzeniu muzycznym uczestniczyło 40 zespołów chóralnych z całego świata, m.in. z Rosji, Kazachstanu, Łotwy, Izraela, Bułgarii, Holandii, Chin, Rumunii, Czech, Szwajcarii, Włoch i Meksyku. Jedynym zespołem reprezentującym Polskę był Chór Collegium Medicum UMK, prowadzony przez prof. Janusza Staneckiego.

Konkurs chóralny odbywał się w dniach 5-6 sierpnia 2018 r. w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej nr 4. Bydgoski Chór wystąpił w trzech kategoriach: nr 3 – Chóry mieszane, nr 7 – Muzyka sakralna i nr 8 – Muzyka współczesna. W programie konkursowym znalazły się utwory kompozytorów polskich, rosyjskich i skandynawskich oraz specjalnie przygotowany utwór Patrona Festiwalu – Yurija Falika pt. „Gorad spit”.

Zespoły chóralne oceniało pięcioosobowe międzynarodowe Jury, składające się z wybitnych osobowości świata muzycznego z Rosji, Estonii i Łotwy. Chór Collegium Medicum od wielu miesięcy przygotowywał się intensywnie do udziału w konkursie. Przed wyjazdem z Bydgoszczy odbyło się czterodniowe zgrupowanie, prowadzone przez prof. Janusza Staneckiego przy współudziale asystenta – Anny Kocent. Całoroczna praca studentów kierunków medycznych przyniosła znakomite efekty.

Chór wystąpił dodatkowo podczas dwóch koncertów festiwalowych w Katedrze Kazańskiej (jedno z najbardziej znaczących miejsc w St. Petersburgu) oraz w Ewangelicko-Luterańskim Kościele św. Marii.

Pełna lista nagród i wyróżnień uzyskanych przez Chór Collegium Medicum UMK podczas Konkursu Chóralnego SINGING WORLD im. Yurija Falika w Sankt Petersurgu:

  1. Nagroda Główna – GRAND PRIX
  2. Nagroda Specjalna dla Najlepszego Dyrygenta – Janusz Stanecki
  3. Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu Yurija Falika
  4. I Nagroda – kategoria 3. – Chóry mieszane
  5. I Nagroda – kategoria 7. – Muzyka sakralna
  6. I Nagroda – kategoria 8. – Muzyka współczesna

 


Podobne wpisy

Powiązane treści