Bydgoszcz
2C
Mżawka
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 3 • L 1
4C
Nd
5C
Pon
5C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNajpiękniejsze polskie pieśni historyczne, przeboje filmowe. Miecznikowski pokazał, jak uczcił 100-lecie niepodległości [ZDJĘCIA]
Miecznikowski_SG (3)
25.11.2018 | 22:18

Najpiękniejsze polskie pieśni historyczne, przeboje filmowe. Miecznikowski pokazał, jak uczcił 100-lecie niepodległości [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Występ Macieja Miecznikowskiego.

Fot. Stanisław Gazda

Maciej Miecznikowski z zespołu Leszcze, postanowił uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości nagrywając płytę. Dzisiaj w bydgoskiej Bazylice Mniejszej św. Wincentego à Paulo  wystąpił z koncertem pn. „Wyśpiewać 100-lecie Niepodległości”, wykonując utwory z tej płyty.

Wybrzmiały znane każdemu: „Czerwone maki na Monte Cassino”, „O mój rozmarynie”, czy „My Pierwsza Brygada”. Ale były też powoli zapominane, przepiękne: „Ballada stepowa” z filmu „Pan Wołodyjowski” albo „Nim wstanie dzień” z filmu „Prawo i pięść”.

Tak więc zarówna płyta, jak i wykonywane przez Miecznikowskiego w Bydgoszczy piosenki w bardziej i mniej oczywisty sposób kojarzyły się z walką o wolność Polski. Wyczuwało się, że muzyk i piosenkarz starał się znaleźć równowagę pomiędzy tradycją i nowoczesnym podejściem do muzyki, przeplatanej wspomnieniami o swoim dzieciństwie, przodkach, co ilustrowane było zdjęciami z rodzinnego albumu.

Zapytana po koncercie o wrażenia jedna z osób wychodząc z bazyliki powiedziała nam, że dziś po raz pierwszy w życiu poznała wszystkie zwrotki piosenek „O mój rozmarynie”, Wojenko, wojenko” czy „Pierwszej brygady” i wielu innych.


Podobne wpisy

Powiązane treści