Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
79% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 0 • L -1
1C
Nd
-1C
Pon
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaNajpierw zjednoczenie, potem marsz po władzę. „Lewica zawsze wygrywa, kiedy idzie zjednoczona”
Joanna Scheuring-Wielgus, Robert Biedroń, Krzysztof Gawkowski
27.09.2020 | 17:53

Najpierw zjednoczenie, potem marsz po władzę. „Lewica zawsze wygrywa, kiedy idzie zjednoczona”

Na zdjęciu: Liderzy Lewicy (od lewej): Joanna Scheuring-Wielgus, Robert Biedroń i Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Liderzy Lewicy zapowiadają konsolidację. W połowie października odbędzie się wojewódzki kongres formacji, a jeszcze w tym roku powstanie nowa partia – z połączenia SLD i Wiosny Biedronia.

W Bydgoszczy odbyło się spotkanie wojewódzkich struktur partii Wiosna Roberta Biedronia. Po jego zakończeniu, zarówno Biedroń, jak i posłowie tej lewicowej formacji: Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Gawkowski spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej.

– Takich spotkań w całej Polsce mamy teraz setki codziennie. To spotkania, które nas konsolidują przed taką główną konsolidacją, która odbędzie się już w grudniu tego roku – mówi Scheuring-Wielgus. Robert Biedroń po raz kolejny podkreśla, że Lewica ma mocne znaczenie na Kujawach i Pomorzu. – Wiosna dobrze obrodziła w Kujawsko-Pomorskim. Jesteśmy mocną siłą polityczną tutaj – podkreśla. Zaznacza, że wyniki poprzednich wyborów parlamentarnych pokazały, jak bardzo brakowało Lewicy w polskim parlamencie.

Lewica zawsze wygrywa, kiedy idzie zjednoczona. Kiedy pod jednym naszym sztandarem skupiamy różne środowiska, spotykamy się ze ZNP, które jest naszym partnerem społecznym. Przygotowujemy się do jeszcze szerszej koalicji

– zapowiada Biedroń. – Zależy nam na innej Polsce niż tej, którą serwuje nam dzisiaj Prawica – dodaje.

W jego ocenie, najbardziej brakuje mocnej Lewicy. Biedroń podkreśla, że prywatyzacja służby zdrowia i szkół przyniosła wiele szkód. – Gdyby Lewica rządziła w Polsce to mielibyście państwo te standardy najnormalniej zagwarantowane i nie bylibyśmy wdzięczni Kaczyńskiemu, że raz na ileś lat pozwala nam przyjąć dobrą ustawę o ochronie zwierząt – mówi. Wylicza, że rządy Lewicy dały Polsce Konstytucję i najlepszego prezydenta III RP Aleksandra Kwaśniewskiego, ale też Polska weszła wówczas do Unii Europejskiej oraz NATO.

Podczas konferencji prasowej zapowiedziano organizację zjazdu zjednoczeniowego Lewicy. Ten odbędzie się 12 grudnia i podczas niego dojdzie do stworzenia nowej, centrolewicowej partii – z SLD i Wiosny. Szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski mówi, że to w Bydgoszczy rozpoczął się proces, jak powinna wyglądać dobrze funkcjonująca Lewica.

12 grudnia spotkamy się na kongresie zjednoczeniowym partii po to, żeby rozpocząć drogę po marsz ku władzy. 2023 rok to za chwilę. Najpierw wybory w partii, potem w kraju

– dodaje Gawkowski. Jego zdaniem, kluczowy będzie program, z którym pójdzie formacja Lewicy do wyborów. – Prawica w Polsce to nie tylko PiS. Rządzi w kraju 15 lat i czasami się wydaje jej, że skutecznie. Wystarczy jednak wyjść na ulice Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka czy Inowrocławia. Tam rządzą samorządowcy, którzy umieją zarządzać, pomimo tego, że rząd rzuca kłody pod nogi, mocno i celnie. Pieniędzy dla samorządów nie ma więcej, zadań jest więcej i cały czas mówi się, że samorządy są ostoją demokracji. Tam jako Wiosna chcemy być – deklaruje.

Biedroń zapowiada także organizację wielkiego kongresu programowego Lewicy, który ma się odbyć 25 października. – Będziemy rozmawiali o przyszłości Lewicy, o programie, naszych wartościach. Tym wszystkim, co Lewica jest w stanie dać Polsce – kończy lider Wiosny.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Swiadomy
Swiadomy
1 rok temu

Proletarusze wszystkich krajow laczcie sie !!!!!

Razem ruszymy a posad bryle swiata !

Geye na traktory !!

Powiązane treści