[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Najtańsze ogrzewanie domu? Nie węgiel, nie gaz, tylko prąd elektryczny!

Dodano: 23.07.2021 | 15:00

Na zdjęciu: W końcu gospodarstwa domowe mają inną charakterystykę, niż obiekty komercyjne czy przemysłowe.

Fot. mat. nadesłany

Nie da się ukryć, że koszty eksploatacji często schodzą na dalszy plan. Wiele osób patrzy przede wszystkim na wydatki w krótkiej perspektywie. Czasami jednak bardziej opłaca się wydać więcej na sprzęt i technologie, a prawdziwe oszczędności przychodzą później. Bardzo dobrym przykładem takiej sytuacji jest rynkowa pozycja pomp ciepła typu powietrze-woda. W końcu stały się w świadomości Polaków realną, opłacalną alternatywą dla szeroko pojmowanych paliw kopalnych.

Elektryczne pompy ciepła cechują się wysoką sprawnością. Tylko nieznacznie poniżej 100%

O którym piecu węglowym albo gazowym można powiedzieć to samo? A na tym nie kończą się zalety nowoczesnych technologii. Na przykład w ofercie firmy PSMSolar Polska sp. z o.o. możemy znaleźć japońskie urządzenia marki Daikin, przystosowane do współpracy z panelami fotowoltaicznymi. Nie dość, że pompy ciepła transformują niemal cały pobrany prąd w energię, to jeszcze pozyskują go w znacznej mierze z otoczenia. Ciepło pobrane z zewnątrz trafia do domowych instalacji dzięki sprężającemu czynnikowi, zasilanemu czystą, ekologiczną energią elektryczną. W optymalnych warunkach pompa ok. 75-80% energii pobiera z otaczającego ją powietrza, a pozostałe 20-25% potrzebnych do działania stanowi prąd z sieci elektrycznej. Eksperci zwracają również uwagę na fakt, że urządzenie zachowuje maksymalną sprawność również przy niskich temperaturach – rzędu minus 25 stopni Celsjusza. Moc grzewcza, w zależności modelu, zwykle wynosi od 4 do 8 kilowatów.

Z jednego kilowata energii elektrycznej pompa ciepła może wytworzyć nawet 5 kw energii cieplnej

Teraz pozostaje tylko wziąć ostatnie rachunki, kalkulator, policzyć… a potem poszukać kontaktu do dostawcy i instalatora pomp ciepła. Według danych opublikowanych przez Daikin, stosowane przez nich technologie silników inwerterowych obniżają zużycie energii nawet o 30%. Jeszcze lepiej wygląda porównanie pompy ciepła z bojlerem albo grzejnikiem elektrycznym. Zgodnie z wyliczeniami PSM Solar, domowa pompa jest w stanie wyprodukować do 5 razy więcej energii cieplnej. Co istotne, każda instalacja przystosowywana jest do indywidualnych potrzeb oraz warunków. W końcu gospodarstwa domowe mają inną charakterystykę, niż obiekty komercyjne czy przemysłowe. Warto jeszcze zwrócić uwagę na następujące dane dot. pomp ciepła:

  • efektywność energetyczna – sezonowo nawet najwyższa klasa A+++ dla urządzeń grzewczych
  • efektywność ogrzewania – COP 5,1
  • efektywność ciepłej wody użytkowej – COP 3,3

Takie informacje powinny przekonać nawet największych sceptyków.