Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 10 • L 7
22C
Sr
22C
Czw
22C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleNarkotyki i dopalacze wysłane kurierem. Kilkadziesiąt przesyłek przechwycili funkcjonariusze z regionu [ZDJĘCIA, WIDEO]
kas_narkotyki_dopalacze_005_IASBydgoszcz
23.05.2020 | 10:32

Narkotyki i dopalacze wysłane kurierem. Kilkadziesiąt przesyłek przechwycili funkcjonariusze z regionu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na zdjęciu: Kontrole przeprowadzone w firmach kurierskich w regionie pozwoliły przechwycić znaczne ilości substancji psychoaktywnych.

Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Ponad trzydzieści paczek zawierających nielegalne substancje odurzające przejęli w ostatnich dniach funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. To efekt zmasowanych kontroli na terenie firm kurierskich z województwa kujawsko-pomorskiego. I dobrego węchu specjalnie szkolonego do wykrywania narkotyków i substancji pochodnych psa Lilou.

Jak wylicza Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, dzięki kontrolom udało się przechwycić 34 paczki wysłanych głównie z Hiszpanii oraz Holandii. – Zawierały one substancje o zapachu i wyglądzie charakterystycznym dla substancji psychotropowych – precyzuje Stróżyński. W przesyłkach znajdowały się proszki, tabletki, susz roślinny oraz znaczki LSD.

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez specjalne laboratorium celno-skarbowe w Otwocku udało się potwierdzić, że podejrzane substancje faktycznie zawierają nielegalne specyfiki. – W ich składach znajdowało się nie tylko substancje psychotropowe, ale również środki odurzające i tzw. nowe substancje psychoaktywne wymienione w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii – wskazuje Stróżyński. W przypadku tych ostatnich mowa więc o tzw. dopalaczach.

Efekt pracy funkcjonariuszy KAS to zabezpieczonych ponad 780 gramów proszków i kryształów, ponad 700 tabletek, ponad 100 gramów suszu roślinnego i 64 wspomniane znaczki LSD. – Te ostatnie należą do najbardziej aktywnych środków halucynogennych – przypomina rzecznik bydgoskiej IAS.

Kontrole były w dużej mierze konsekwencją współpracy funkcjonariuszy z Torunia oraz Gdyni (dzięki temu wykryto połowę podejrzanych paczek). Ale wykrycie substancji to już zasługa Lilou, specjalnie szkolonego w celu wykrywania nielegalnych substancji psa rasy labrador.

Sprawy związane z odkrytymi specyfikami prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu. Za sprowadzanie substancji psychotropowych bądź odurzających grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności nawet do pięciu lat. – Akcje związane z kontrolą przesyłek kurierskich i pocztowych funkcjonariusze KAS prowadzą cyklicznie. Mają zapobiegać ich dystrybucji na terenie kraju – kończy Bartosz Stróżyński.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści