Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 7 • L 4
2C
Wt
0C
Sr
-0C
Czw
1C
Pt
2C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaPOLITYKANasz patronat: Tribute to Andrzej Przybielski
DSCF1247 (Copy)
25.10.2016 | 15:48

Nasz patronat: Tribute to Andrzej Przybielski

5 listopada w MCK odbędzie się ważne wydarzenie artystyczne: premiera płyty połączona z uroczystym koncertem.

Na zdjęciu: Wydarzenie artystyczne, jakie będzie mieć miejsce 5 listopada w MCK zapowiedziane zostało podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Fot. Stanisław Gazda

Doszło do historycznego wydarzenia — dobiegła końca sesja nagraniowa albumu dedykowanego pamięci Andrzeja Przybielskiego. Z inicjatywy Macieja Fortuny spotkało się sześciu wybitnych trębaczy (Wojciech Jachna, Piotr Schmidt, Marcin Gawdzis, Maurycy Wójciński, Tomasz Kudyk, Maciej Fortuna) oraz sekcja rytmiczna, której członkowie współpracowali z Przybielskim (Grzegorz Nadolny, Grzegorz Daroń, Jakub Kujawa).

Artyści spotkali się w miejscu, w którym żył i tworzył Andrzej Przybielski. Album, którego premiera zaplanowana została na 5 listopada 2016 o godzinie 19,00, zawiera zarówno utwory autorstwa Przybielskiego, jak i kompozycje oparte na jego improwizacjach. Premiera połączona zostanie z uroczystym koncertem w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Wszystkie utwory zostały zaaranżowane na nonet jazzowy; na płycie znajdą się kompozycje związane zarówno z początkami ścieżki artystycznej Andrzeja Przybielskiego, jak i opracowania jego późniejszych utworów, m.in. Motyw Afro, W Arce, Afro Blues, Hey Jack. Album zawierać będzie ponadto zapis rozmowy przeprowadzonej z Andrzejem Przybielskim w bydgoskim klubie Mózg.

Więcej szczegółów na temat tego wydarzenia poznaliśmy w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej w MCK w Bydgoszczy.

-Materiału dźwiękowego powstało tyle, że to co ujrzy światło dzienne 5 listopada będzie pierwszym albumem, albowiem już dziś wiemy, że na jednym się nie skończy – zapowiedział Maciej Fortuna.

-Nad albumem pracowało się fantastycznie. Wspaniałą sprawą, którą udało nam się przeżyć w studio nagraniowym, to wywołanie i wytłoczenie na płycie ducha Andrzeja poprzez sesje w pełni improwizowane, stworzenie muzyki z niczego przez kilka osób o różnej muzycznie proweniencji, skupionych na powstawaniu muzyki tu i teraz, a więc zrobieniu czegoś bardzo bliskiego Andrzejowi Przybielskiemu – powiedział Grzegorz Nadolny.

Grzegorz Daroń również przyznał, że wszyscy tworzący krążek podeszli do nagrań w taki sposób, jak byłyby robione z udziałem Andrzeja Przybielskiego. Postawiono na pełną improwizację. Początkowo były obawy, co może wyjść z odważnej decyzji postawienia na sześć trąbek i sekcję rytmiczną, ale dziś można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że się udało. Tych utworów naprawdę dobrze się słucha.

-Warto wspomnieć – dodał Maciej Fortuna – że słuchając płyty, za sprawą odpowiedniego fazowego ustawienia mikrofonów,  da się wyczuć panoramiczny rozkład muzyków i będziemy w stanie rozróżnić, od lewej do prawej strony, kto gra solo w danym momencie. Płyta będzie dostępna w przestrzeni wirtualnej (można ją będzie pobrać z wszelkich nieodpłatnych platmorf cyfrowych), do ściągnięcia ze strony internetowej poświęconej Andrzejowi Przybielskiem, która ponadto zwierać będzie coś na kształt cyfrowego archiwum prezentującego sylwetkę artysty. Będzie też miejscem, gdzie można się będzie podzielić wspomnieniami, zamieścić niepublikowane wcześniej zdjęcia, materiały filmowe, ba, nawet nuty z utworami napisanymi przez trębacza oraz dowiedzieć się o planowanych działaniach artystycznych związanych z osobą Andrzeja Przybielskiego.

Andrzej Przybielski (1944-2011) — bydgoski muzyk jazzowy, wybitny trębacz związany z polską sceną awangardową i free jazzową. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi muzykami, był także związany ze sceną yassową. Do końca życia koncertował z Asocjacją, jego autorskim projektem współtworzonym m.in. z Grzegorzem Daroniem i Grzegorzem Nadolnym.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetowych Miasta Bydgoszczy. Zrealizowano we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.


Powiązane treści