Bydgoszcz
12C
Opady
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H 13 • L 12
16C
Sob
14C
Nd
14C
Pon
18C
Wt
19C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiNaturalne piękno w walce ze smogiem.
tumblra
15.02.2017 | 15:15

Naturalne piękno w walce ze smogiem.

Zapominamy, że rośliny są najlepszą ochroną przed smogiem.

Na zdjęciu: Takiej ochrony wszyscy potrzebujemy.

Fot. http://mixgreen.tumblr.com/

Ostatnio bardzo modny jest temat smogu. Smog który dotknął również nasze miasto. Bydgoszcz przez lata znana była jako miasto-ogród. Wystarczy popatrzeć na stare fotografie ile było drzew przy ulicach czy w parkach. Niestety Bydgoski Ratusz w ostatnich latach wyciął wiele drzew, co szczególnie bolesne hekatomba drzew dotknęła parki. Owszem nasadzono w zamian trochę rachitycznych drzewek które i tak w dużej mierze poschły a jeżeli nawet się przyjmą potrwa przynajmniej kilkadziesiąt lat zanim urosną i zaczną oczyszczać powietrze. Urzędnicy zapomnieli chyba, że najlepszym sposobem na walkę z zanieczyszczonym powietrzem są po prostu rośliny które absorbują szkodliwe związki chemiczne.

Dlatego chciałbym zaproponować niedrogie rozwiązanie zarówno dla miasta jak mieszkańców które znacznie szybciej polepszy jakość powietrza w mieście, nada piękno naszym ulicom a także wzmocni tożsamość miasta. Bylibyśmy również pierwszym miastem w Polsce a może i Europie które zastosowało takie rozwiązanie łącząc je w walce ze smogiem.

Otóż, proponuję nasadzanie krzewów czy szybko rosnących drzewek w okolicy miejsc szczególnie narażonych na spaliny samochodów czy w rejonach miasta które emitują zanieczyszczenia z kominów, proponuję też świadome je uformowanie.

Odpowiednie rośliny bardzo szybko rosną i już po kilku latach mogłyby nie tylko spełniać swoistą rolę pochłaniaczy smogu ale też można by było dowolnie formować w kształty. Oryginalność tej propozycji polega na tym aby kształty formować w nawiązaniu do historii miasta oraz miejsca lokalizacji takiej żywej rzeźby. Przykładowo aż prosi się w centrum o żywe rzeźby, będące naturalnymi filtrami oczyszczające powietrze.  Mogły być to rzeźby przypominające postać Łuczniczki, Króla Kazimierza i inne nawiązujące do zasłużonych patronów. Już same w sobie tworzyły by skwery gdzie można posiedzieć i cieszyć się zielenią oraz powietrzem. Betonowych terenów czy blokowisk w mieście nam nie brakuje. Ulice czy place mogłyby mieć swoje figury dostosowane do swoich nazw. Przykładowo nazwy Jagiellonów, Grunwaldzka czy M. Skłodowskiej same wskazują co można by wyrzeźbić. Do opieki nad żywymi rzeźbami proponuję zaprosić uczniów szkół plastycznych oraz ogrodniczych którzy z pewnością przy takiej pracy nabierali doświadczenia a także dbali o tożsamość miasta. Jestem pewien, że tej do akcji chętnie włączyłyby się wspólnoty mieszkaniowe czy osiedla. Każdy chciałby mieć na swojej ulicy czy w okolicy żywy filtr powietrza. Krzewy to także korzyści latem gdyż zatrzymują kurz czy pył.

Uważam, że taka naturalna, ekologiczna walka ze smogiem oraz zwiększona ilość zieleni upiększyłaby miasto, nadała charakter i przyjazny klimat a co najważniejsze poprawiłaby jakość powietrza. Oczywiście byłby to jeden z elementów walki z zanieczyszczeniami, ale jeżeli chcemy wygrać i zależy nam na naszym zdrowiu to musimy działać jak najszybciej na wielu płaszczyznach.

Redakcja

Panel dyskusyjny


Powiązane treści