Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiNauka programowania pomoże w przyszłej karierze. Jak zacząć, gdzie stawiać pierwsze kroki?
23.11.2021 | 15:33

Nauka programowania pomoże w przyszłej karierze. Jak zacząć, gdzie stawiać pierwsze kroki?

Na zdjęciu: Obecnie tworzenie kodu, aplikacji, stron i skryptów jest o wiele bardziej skomplikowane i zaawansowane, ale zarazem edukacyjna bariera wejścia zmniejszyła się w sposób znaczący.

Fot. pexels

Aspirujący programiści w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych nie mieli łatwego życia. Wiedzę „na własną rękę” mogli oni czerpać zazwyczaj jedynie z fachowej literatury i czasopism, które — delikatnie rzecz ujmując — nie należały do najprzystępniejszych. Obecnie tworzenie kodu, aplikacji, stron i skryptów jest o wiele bardziej skomplikowane i zaawansowane, ale zarazem edukacyjna bariera wejścia zmniejszyła się w sposób znaczący. Sprawdźmy, od czego warto zacząć.

Zanim zaczniesz pełną naukę, znajdź swoją niszę

Powiedzieć o sobie „jestem programistą” to ogromne uogólnienie. Dlaczego? Bo tak wiele jest specjalizacji i nisz, które są powiązane z wieloma dziedzinami informatyki. Poniżej mały wycinek tego, co można wybrać:

  • programowanie front-end stron internetowych i aplikacji, czyli części widocznej dla użytkownika, gdzie liczy się przede wszystkim znajomość frameworków,
  • programowanie back-end, tyczące się wnętrza aplikacji lub administracji strony
  • programowanie full-stack, łączące cechy obu powyższych w bardzo rozległy kompleks umiejętności,
  • programowanie maszynowe, najczęściej na potrzeby sztucznej inteligencji — niesamowicie rozwojowa i przyszłościowa dziedzina.

Oczywiście wszystko można jeszcze dzielić np. na języki adekwatne dla systemów mobilnych iOS i Android, oprogramowania sieciowego (np. dla systemów obsługujących NAS). Jest też klasyczne przygotowanie stron internetowych dla klientów — jak chociażby kompleksowe przygotowanie WordPressa pod indywidualne potrzeby.

To wszystko wciąż kropla w morzu, ale sedno pozostaje jasne: rozpocząć należy od ogólnego zaznajomienia się z różnymi dziedzinami i wybrania tej, w której będziemy się w przyszłości specjalizować. To pierwszy krok, który zaważy na przyszłym kształcie CV, doborze kursów etc.

Rozważ korepetycje. To lepsze niż kurs, barcamp i niejedna szkoła!

Dobrze, ale zatem jak zacząć się uczyć? Można — dokładnie jak w każdej szkole — udać się na korepetycje! Programowanie jest niezwykle popularne i sporo osób nabyło już pewnych umiejętności, którymi może się podzielić. Posiadanie kogoś w rodzaju mentora jest niezwykle cenne w świecie nauki kodu. Dzięki takiej osobie można szybciej opanować niektóre pojęcia, poznać wiele sztuczek i narzędzi ułatwiających pracę.

Korepetytor nierzadko ma już też doświadczenie korporacyjne, więc będzie osobą kompetentną ku temu, aby przygotować swojego ucznia na pracę w zespole i wyzwania z tym związane. Podobne doświadczenie można uzyskać, np. biorąc udział w dobrze przygotowanym kursie, ale tutaj zyskujemy bardzo indywidualne podejście. Jeśli trafimy na odpowiednią osobę — nauczymy się więcej i szybciej. Na szczęście jest spory wybór wśród takich osób, a to wszystko dzięki platformom agregującym ogłoszenia korepetytorów. Największym tego typu wortalem jest BUKI, prężnie działająca strona na rynku europejskim. Warto tam zajrzeć w poszukiwaniu zajęć online, jak i na żywo.

Internetowe poradniki wideo — warto odkryć świat tutoriali

Na wstępie było wspomnienie lat osiemdziesiątych. Nie bez przyczyny, ponieważ osoby stawiające pierwsze kroki w programowaniu w tamtym czasie z pewnością dałyby bardzo dużo, żeby móc mieć dostęp do dzisiejszego YouTube i ideologii szerzenia wiedzy związanej z tą platformą.

Dziś prawdziwą perełką dla samouka — szczególnie tego, który dopiero zaczyna, lub pogłębia podstawy — jest świat wideo poradników. Popularne tutoriale to nierzadko szybka odpowiedź na konkretny problem, a także możliwość nauki z udziałem społeczności, zostawiającej cenne wskazówki w komentarzach pod filmem.

Taki sposób na naukę to jedna z lepszych możliwości, czekających na programistę-samouka. W dodatku sporo treści pozostaje bezpłatnych. Warto traktować je jako jeden z filarów, nie zapominając o tym, że dla niektórych pracodawców ważne są też certyfikaty z kursów odbytych w klasycznym wymiarze.

Czy dobrze jest się zainteresować programowaniem? Tak, to wciąż bardzo rozwojowa, intratna finansowo i ciekawa dziedzina. Twórcy kodu są obecnie zatrudniani przez firmy z otwartymi ramionami — a im większe ich doświadczenie, tym lepiej. Co najważniejsze, wcale nie trzeba kończyć studiów. Nierzadko praktyczna i ugruntowana wiedza samouków jest przez łowców głów ceniona o wiele bardziej, niż pięć lat hermetyczne nauki. Warto spróbować swoich sił!


Podobne wpisy

Powiązane treści