Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nauki społeczne w teorii i praktyce. Z większymi perspektywami

Dodano: 16.05.2017 | 10:08

Ukończenie kierunku związanego z naukami społecznymi daje więcej możliwości rozwoju zawodowego, niż mogłoby się wydawać.

Na zdjęciu: Wiedza dotycząca nauk społecznych przekazywana jest między innymi w budynku UKW przy ul. Ogińskiego.

Fot. ST // Archiwum

Wykształcenie o profilu społecznym daje możliwość jedynie mało dochodowej pracy w instytucjach badawczych – nic bardziej mylnego! Przekonają się o tym studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którzy wybiorą studia na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych.

Podczas tegorocznej rekrutacji studenci mają do wyboru pięć kierunków realizowanych w ramach wspomnianej jednostki organizacyjnej uczelni. W ofercie znajdują się: socjologia, filozofia, administracja, ekonomia oraz informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. W ich programach pojawiają się przeróżne przedmioty, które nauczane są nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Ponadto zajęcia odbywają się w odpowiednio dostosowanych salach.

Przede wszystkim przekonują się o tym obecni studenci informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, którzy zdobywają wiedzę wewnątrz nowoczesnego budynku Biblioteki UKW. Osoby wybierające ten kierunek przeważnie mają wyraźnie określone zainteresowania i oczekiwania zawodowe dotyczące „panowania” nad zasobami informacyjnymi świata. Oni mogą znaleźć pracę nie tylko w bibliotekach, ale między innymi w firmach infobrokerskich czy wydawnictwach tradycyjnych i internetowych.

Szansę na zatrudnienie w takich i wielu innych miejscach mają absolwenci socjologii. To kierunek umożliwiający szerokie perspektywy rozwoju zawodowego. Na rynku pracy wzrasta zapotrzebowanie na socjologów i specjalistów, których kwalifikacje mają związek z socjologicznym przygotowaniem. Właśnie dlatego pracownicy uczelni skupiają się na przekazywaniu umiejętności najbardziej poszukiwanych przez pracodawców. W programie studiów znajdują się liczne zajęcia warsztatowe kształtujące szeroki wachlarz kompetencji społecznych. Ponadto od roku akademickiego 2017/2018 pojawią się również specjalne moduły związane z badaniami społecznymi i rynkowymi oraz nastawione na innowacyjność w przestrzeni społecznej. Socjolodzy poszukiwani są między innymi w agencjach reklamowych i mediach, działach badań i analiz różnych agencji publicznych czy administracji rządowej i samorządowej.

W pracy w administracji czy instytucjach bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości odnajdą się absolwenci administracji. Jest to wszechstronny, uznany i rozpoznawalny kierunek wśród studentów, jak i pracodawców. Szczególnie polecamy jest osobom zainteresowanych wykorzystywaniem prawa w praktyce.

Osoby interesujące się regułami rządzącymi produkcją, dystrybucją i konsumpcją dóbr powinny zastanowić się na studiowaniem ekonomii, której ukończenie daje szerokie perspektywy odnalezienia się w biznesie. Po ekonomii można podjąć zatrudnienie między innymi w instytucjach finansowych, w tym w bankach, podmiotach doradczych i inwestycyjnych, firmach ubezpieczeniowych, biurach podatkowych oraz w administracji skarbowej, samorządowej i rządowej. Można też zdecydować się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Jako doradcy oraz zarządzający zespołami ludzi powinni doskonale sprawdzić się ci, którzy ukończą filozofię. Osób posiadających umiejętność kreatywnego myślenia oraz formułowania racjonalnych argumentów poszukują także firmy związane z reklamą, biznesem czy mediami.

Szczegółowe opisy proponowanych miejsc pracy oraz założeń każdego z wymienionych kierunków można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Administracji i Nauk Społecznych UKW (http://www.wydzialnaukspolecznych.ukw.edu.pl).