Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Naukowcy UTP szkolą bydgoskich strażaków w zakresie obsługi dronów

Dodano: 16.07.2020 | 12:30

Na zdjęciu: W ramach szkolenia dla strażaków naukowcy z UTP przeprowadzili lot pokazowy.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego przeszkolili bydgoskich strażaków w zakresie obsługi dronów. Urządzenia mogą przydać się strażakom w wykonywaniu ich zadań.

W ramach współpracy z bydgoską Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej od 10 do 14 lipca na terenie fordońskiego kampusu UTP odbyły się spotkania mające na celu wprowadzenie strażaków w tematykę bezzałogowych statków powietrznych. Jak podkreśla UTP, pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki przedstawili strażakom teoretyczne aspekty pilotażu, które obejmowały podstawy prawa lotniczego, zasady i bezpieczeństwo wykonywania lotów oraz omówienie budowy wielowirnikowców.


CZYTAJ TAKŻE: 16 chętnych na budowę nowego budynku dla UTP


Szkolenie obejmowało także naukę pilotażu na profesjonalnych symulatorach lotu oraz pokaz na placu manewrowym. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno Komendanta Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, jak i wyznaczonych do szkolenia strażaków.

Szkolenie dla strażaków to kolejny przejaw aktywności UTP dotyczący dronów. W kwietniu pracownicy i studenci UTP uczestniczyli w pierwszym w Polsce transporcie próbek medycznych z wykorzystaniem bezzałogowego statku latającego. Zainteresowanie dronami konstruowanymi na uczelni wyraziło także wojsko – podczas niedawnej wizyty przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej (wiązała się ona z zakupem od uczelni budynków przy ulicy Kordeckiego) uczelnia urządziła pokaz lotów dronów w różnych konfiguracjach, łącznie z ewolucją drona ze świecą dymną. Jak dodawał rzecznik uniwesytetu Franciszek Bromberek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Sebastian Chwałek oraz zastępca dyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON płk Grzegorz Skorupski dopytywali o aspekty techniczne budowanych na UTP dronów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments