O czym szepczą Brda, Wisła i Kanał Bydgoski? Posłuchaj!
Dodano: 04.04.2023 | 12:41Na zdjęciu: Kaczki nad Brdą.
Fot. Szymon Fiałkowski
O czym szepczą Brda, Wisła i Kanał Bydgoski? Młyny Rothera zrealizowały unikatowe słuchowisko o bydgoskich drogach wodnych. „Nawet rzeki szepczą” według autorskiej koncepcji Rafała Kołackiego można posłuchać już na popularnych platformach.
„Nawet rzeki szepczą” to słuchowisko, które powstawało przez kilka miesięcy. W autorski projekt Rafała Kołackiego zaangażowały się mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy. Podczas spotkań warsztatowych uczestniczki i uczestnicy przeprowadzali wywiady z bydgoszczankami i bydgoszczanami, wsłuchując się w ich historie związane z bydgoską wodą. Podczas cyklu inspirujących spotkań, pełnych rozmów i nagrywania dźwięków przyrody, powstał materiał na słuchowisko.
– Warsztaty odbywały się w terenie, nad Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim. W pięknej zimowej aurze zbieraliśmy tam nagrania terenowe, ale także spotykaliśmy się z ludźmi, dla których woda jest nieodłączną częścią ich codziennego życia, zupełnie jak dla bohaterów wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, której ten projekt jest kolejnym elementem – mówi Patrycja Jankowska, specjalistka ds. programowych w Młynach.
Jankowska dodaje, że dzięki historiom opowiedzianym przez mieszkańców udało się odkryć niesamowite punkty na mapie miasta i zyskać zupełnie nowe spojrzenie na rzeki. – Mam nadzieję, że efekt finalny warsztatów będzie zachętą dla odbiorców słuchowiska, by wyruszyli na wycieczki i odkryli te rzeki, znaleźli nad nimi swoje ulubione miejsca, a jeśli już takie mają – to że się nimi z nami podzielą – podkreśla.
Nawet rzeki szepczą. Kto wziął udział w słuchowisku?
Nowy projekt Młynów Rothera promuje lokalne dziedzictwo. - Słuchowisko zawiera opowieści dotyczące unikalnych wspomnień i doświadczeń z życia zwykłego człowieka czy też całej społeczności w określonym miejscu i czasie, ale też istotne informacje na temat zmian zachodzących w kulturze, miejskim krajobrazie czy historie poszczególnych miejsc – podkreśla instytucja.
Osobiste wspomnienia bydgoszczanek i bydgoszczan zostały ubarwione akompaniamentem otoczenia dźwiękowego bydgoskich rzek i terenów z nimi związanych. O Wiśle opowiadali Hanna Rzadkosz-Florkowska, Tomasz Błaszkiewicz, Damian Rączka, o Brdzie i barce “Ella” – Mariusz Krajczewski i Barbara Ziętara, a o Kanale Bydgoskim i miedzyńskich strumieniach Eulalia Ryszkowska.
CZYTAJ TAKŻE: Nowe drogi w centrum Bydgoszczy. Połączą Akademię Muzyczną z Gdańską i Kamienną
– Współtwórcami materiału są uczestniczki i uczestnicy warsztatów, którzy przy okazji realizacji projektu odkryli, czym jest krajobraz dźwiękowy i mogli poćwiczyć świadome słuchanie. Całe przedsięwzięcie odbywało się pod czujnym okiem (i uchem!) Rafała Kołackiego, archeologa, twórcy słuchowisk, bajek, instalacji dźwiękowych i muzyki do filmów oraz badacza dźwiękowej tkanki miejskiej – opisują Młyny.
Nawet rzeki szepczą. Odsłuchaj nagranie
- Bardzo groźny wypadek na DK10 pod Bydgoszczą! 4 osoby ranne, w tym jedna ciężko [ZDJĘCIA] - 9 listopada 2024
- Co dalej z Terminalem Emilianowo? Ma powstać w „nowej formule prawnej” - 9 listopada 2024
- Policjanci z Koronowa zdążyli na czas i uratowali nastolatka - 9 listopada 2024