Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Networking – jak go wykorzystywać w pracy?

Dodano: 24.08.2020 | 16:01

Na zdjęciu: Coraz częściej jednak networking nie służy jedynie celom zawodowym, a po prostu wymianą doświadczeń i wiedzy, która może nam się przydać.

Fot. mat. autora

Współczesny rynek pracy w dużej mierze opiera się na networkingu. To pochodzące z angielskiego słowo, które do tej pory nie ma swojego odpowiednika polskiego oznacza sieć kontaktów, relacji biznesowych, które służą współpracy, wymianie wiedzy i umiejętności. Coraz częściej jednak networking nie służy jedynie celom zawodowym, a po prostu wymianą doświadczeń i wiedzy, która może nam się przydać. Jak można budować własny networking i jak wykorzystywać go w celach zawodowych?

Budowanie networkingu

Sieć kontaktów budujemy praktycznie przez całe nasze życie zawodowe. Dlatego tak istotne jest, aby nie palić za sobą mostów odchodząc z jednej firmy i odpowiadając na oferty pracy gdzie indziej. Networking jest działaniem długofalowym i w rzeczywistości nigdy nie wiemy, co przyniesie nam przyszłość i jakie kontakty mogą okazać się dla nas istotne w dalszej drodze. Starajmy się więc zmieniać pracę z klasą, zachowując dobre relacje ze swoimi współpracownikami. Dobrym narzędziem do budowania networkingu są również obecnie media społecznościowe, gdzie znajdziemy mnóstwo grup dla osób pracujących w danej branży. Mogą one nam posłużyć do nawiązywania relacji z innymi czy po prostu – zdobywania wiedzy.

Jak wykorzystywać networking w pracy?

Udane relacje i współpraca z innymi firmami to najlepszy sposób na rozwój, a także marketing swojego przedsiębiorstwa. Dzięki networkingowi mamy szanse pozyskać łatwiej nowych klientów, pracowników czy znaleźć sposób na rozwój naszej firmy i rozwiązanie problemów, które mogą się jej przytrafić.

Networking jest istotny także dla osób poszukujących nowego kierunku zawodowego w swoim życiu. Podstawowym sposobem jest oczywiście przeglądanie ofert pracy na portalach takich jak Pracuj.pl. Jednak równie pomocne może być po prostu użycie swojej sieci kontaktów dla rozesłania informacji o poszukiwaniu nowej pracy. Nasi znajomi lub ich znajomi mogą być bowiem źródłem przydatnych informacji o odpowiadających nam stanowiskach lub podsunąć naszą kandydaturę pracodawcom w swojej firmie.