Bydgoszcz
1C
80% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 2 • L -1
2C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINie kradnijmy dzieci z lasu!
18.05.2021 | 13:47

Nie kradnijmy dzieci z lasu!

Na zdjęciu:

Fot. pixabay

Ostatnie cieplejsze dni sprawiły, że chętniej wybieramy się na spacery. Co zrobić, jeżeli w czasie przechadzki w lesie napotkamy ukrytego w trawie, bezbronnego malucha? Zanim weźmiemy go na ręce i w odruchu serca pobiegniemy do domu, uznając, że zwierzę zostało porzucone przez matkę, przez chwilę się zastanówmy i oceńmy sytuację.

Jeżeli zwierze nie jest ranne zostawmy je tam, gdzie jest! Dlaczego? Ponieważ matka natura wie co robi. Fatalnym pomysłem jest branie na ręce i przytulanie pozostawionego oseska, po czym odkładanie go na miejsce. Do tej pory było bezpieczne. Po kontakcie z ludźmi, jeżeli matki poczują zapach człowieka na swoim potomstwie, wtedy faktycznie mogą je porzucić. Przykładowo młode zające karmione są raz na dobę, a w pozostałym czasie, kiedy rodzic żeruje, przebywają w ukryciu. Podobnie zachowują się sarny. Pozornie zaraz po urodzeniu porzucają swoje młode. Jeżeli urodzi się więcej niż jedno koźlątko rodzeństwo, mogą być oddalone od siebie o pół kilometra.

Jest to strategia, która zwiększa szanse na przeżycie. Jeżeli któremuś z dzieci coś zagrozi, matka – wyczuwając drapieżnika – wyskakuje z ukrycia i ucieka, odwracając uwagę drapieżnika od potomstwa. Inną taktykę mają mają dziki. Nieporadne potomstwo w pierwszych dniach życia jest intensywnie pilnowane przez matkę. Próba kontaktu z małym warchlakiem może skończyć się dla człowieka tragicznie. Locha w obronie swoich dzieci nie będzie negocjowała zbyt długo.

Dzikie zwierzęta możemy spotkać również w miastach. W naszym otoczeniu żyje wiele gatunków ptaków, które wyrzucane są z gniazd przez rodziców. Jeżeli znaleziony przez nas malec nie jest poturbowany, jedynym sensownym rozwiązaniem będzie pozostawienie go na gałęzi drzewa – bez tej okrutnej, jak mogłoby się wydawać, szkoły życia nigdy nie nauczy się latać.

Zanim podejmiemy na własną rękę działania pamiętajmy, że zabrane z naturalnego środowiska zwierzę, prawdopodobnie już do niego nie wróci. Jeżeli nie wiemy co zrobić, skontaktujmy się z leśniczym, weterynarzem lub centrum zarządzania kryzysowego.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści