Bydgoszcz
6C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h NNW
H 8 • L 5
15C
Sr
5C
Czw
7C
Pt
7C
Sob
9C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIENie rezygnuj z walki o odszkodowanie za błąd okołoporodowy!
05.01.2021 | 14:11

Nie rezygnuj z walki o odszkodowanie za błąd okołoporodowy!

Na zdjęciu: Błędna diagnoza, zła decyzja, podanie nieodpowiedniego leku – nawet najmniejszy ruch wykonany przez lekarza może przesądzić o życiu pacjenta.

Fot. mat. autora

Błędy okołoporodowe się zdarzają. Ich przyczyny i konsekwencje bywają różne, podobnie jak kwoty odszkodowań, przyznawanych za ich popełnienie. Często dochodzi do sytuacji, kiedy poszkodowani świadomie rezygnują z możliwości ubiegania się o rekompensatę za doznane krzywdy. Wolą zapomnieć, odciąć się od przeszłości. Dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie oraz co należy zrobić w przypadku podejrzenia popełnienia błędu medycznego, wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Lekarze podejmują niewłaściwe decyzje i czują się bezkarni. Czas to zmienić

Błędna diagnoza, zła decyzja, podanie nieodpowiedniego leku – nawet najmniejszy ruch wykonany przez lekarza może przesądzić o życiu pacjenta. Przerażająca jest długość list uchybień i zaniedbań, jakie każdego dnia mają miejsce w polskich szpitalach. Na szczególną uwagę zasługują błędy okołoporodowe, czyli te, związane z przebiegiem porodu oraz monitorowaniem stanu zdrowia matki i jej dziecka. Jest ich naprawdę wiele, ale kilka powtarza się z wysoką częstotliwością:

  • opóźnianie cesarskiego cięcia mimo przesłanek do jego przeprowadzenia,
  • nieodpowiednie monitorowanie stanu matki i płodu (np. niewykonanie badania KTG),
  • błędna diagnostyka, w tym błędna interpretacja otrzymanych wyników badań.

W wyniku uchybień popełnianych przez personel medyczny obecny przy porodzie, u pacjentki i jej dziecka może dojść do trwałego, nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu. Rezygnacja ze sprawiedliwej walki o rekompensatę za błędy medyczne daje winnym przyzwolenie na popełnianie podobnych zaniedbań w przyszłości.

Dochodzenie roszczeń za błędy okołoporodowe jest trudne, ale warte zachodu

Poszkodowanym często wydaje się, że zakładanie sprawy o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za okołoporodowe błędy medyczne nie ma sensu. Prawdą jest, że nie cofniemy czasu i nie zmienimy biegu zdarzeń. Możemy natomiast wpłynąć na przyszłość i zapobiec sytuacji, w której ten sam lekarz popełni podobny błąd, tym razem wobec innej pacjentki. Nie ma znaczenia, czy mowa o błędzie diagnostycznym, terapeutycznym lub wykonawczym – gdy podejrzewamy, że do niego doszło, należy bezzwłocznie działać!

W Ośrodku Pomocy Poszkodowanym czekają wykwalifikowani prawnicy gotowi pomóc każdemu, kto został poszkodowany wskutek popełnienia błędu medycznego. Nie gódź się na dodatkowe krzywdy i powierz swoją sprawę profesjonalistom. Walka o rekompensatę prawdopodobnie nie będzie prosta, ale jeśli uda się udowodnić winę (umyślną bądź nieumyślną), roszczenie zostanie uznane. Zdaj się na doświadczenie specjalistów z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym i zawalcz o należne Ci pieniądze!


Podobne wpisy

Powiązane treści