Bydgoszcz
28C
Słonecznie
32% wilgotność
Wiatr: 9km/h SE
H 28 • L 28
22C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
12C
Sob
12C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNie żyje Tadeusz Centek. (Nie)Zwykły Bohater i wyjątkowy człowiek
Tadeusz Centek Bydgoszcz
20.10.2018 | 23:21

Nie żyje Tadeusz Centek. (Nie)Zwykły Bohater i wyjątkowy człowiek

Smutną wiadomość przekazał na swojej antenie bydgoski oddział Telewizji Polskiej.

Na zdjęciu: Tadeusz Centek przez wiele lat wspierał Hospicjum im. ks. Popiełuszki. Zmarł w wieku 97 lat.

Fot. Bydgoszcz.pl

W wieku 97 lat zmarł Tadeusz Centek, bydgoszczanin, jeden z najstarszych wolontariuszy w Polsce – poinformowała na swojej antenie TVP Bydgoszcz. Za swoją działalność został w 2014 roku uhonorowany tytułem Zwykłego Bohatera. 

Pan Tadeusz przez ponad dwie dekady był związany z Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki, którego wieloletnim dyrektorem był ks. Romuald Biniak. Kilka razy w tygodniu pomagał, będąc już na emeryturze, podopiecznym placówki znajdującej się na pograniczu Kapuścisk oraz Wyżyn. Zyskał miano najstarszego polskiego wolontariusza, pomimo ponad 90 lat nadal aktywnie włączał się w działania hospicjum.

Cztery lata temu za swoją działalność otrzymał tytuł Zwykłego Bohatera w kategorii „Fair na co dzień” w ramach ogólnopolskiej akcji telewizji TVN. Otrzymał także tytuł Bydgoskiego Wolontariusza Roku, a w 2012 roku prezydent RP uhonorował Go Złotym Krzyżem Zasługi. Z kolei papież Benedykt XVI nagrodził Go medalem „Benemerenti” (Dobrze Zasłużony).

W czasie II wojny światowej pan Tadeusz Centek walczył w Armii Andersa na terenie Włoch, źródła mówią także o jego działalności we francuskiej partyzantce. Przez ponad pół wieku związany był z Fabryką Obrabiarek do Drewna. Na początku lat 80. był współtwórcą bydgoskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Cześć Jego pamięci.


Podobne wpisy

Powiązane treści