Bydgoszcz
-5C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h NW
H -4 • L -6
-3C
Sob
-13C
Nd
-13C
Pon
-0C
Wt
3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaOsielskoEdukacjaNiebieski kontener stanął na terenie szkoły w Osielsku. Mieści się w nim Otwarta Stolarnia
otwarta stolarnia osielsko
04.12.2019 | 10:11

Niebieski kontener stanął na terenie szkoły w Osielsku. Mieści się w nim Otwarta Stolarnia

Na zdjęciu: Kontener Otwartej Stolarni znajduje się na terenie SP w Osielsku.

Fot. mat. prasowe

Na terenie szkoły podstawowej w Osielsku stanął tajemniczy, niebieski kontener. Okazuje się, że jest to mobilna pracownia stolarska, ustawiona w ramach projektu Otwarta Stolarnia. Inicjatywę skierowano przede wszystkim do młodzieży.

Otwarta Stolarnia to projekt, stworzony z myślą o młodzieży powyżej 16 roku życia. Inicjatywa jest realizowana jest przez specjalnie powołaną do tego celu spółkę Don Bosco z siedzibą w Kamieniu Krajeńskim. Ma ona na celu promowanie pracy z drewnem jako płaszczyzny do rozwoju charakteru, wymiany wiedzy oraz wzrostu kompetencji społecznych wśród młodzieży.

Projekt ma stanowić alternatywę dla innych popularnych sposobów spędzania wolnego czasu, a poprzez stworzenie dostępnego dla wszystkich i pozbawionego presji środowiska, ma pomóc młodym ludziom w zwiększeniu pewności siebie, niezależności i rozwoju umiejętności (w tym społecznych) przynoszących korzyści przez całe życie. Wszystko to chcemy osiągnąć przy pomocy innowacyjnej metody rozwijania kreatywności i samodzielnego myślenia czyli tutoringu – podkreśla Otwarta Stolarnia.

Czym jest tutoring? To relacja mistrz – uczeń, której celem jest pobudzanie rozwoju osobistego oraz odkrywanie swoich mocnych stron. Podczas zajęć stolarskich młodzi ludzie mogą nauczyć się podstaw obróbki drewna, myślenia przestrzennego, czytania planów i rysunków technicznych, nastawienia projektowego, świetnej organizacji, uczenia się na błędach czy umiejętności pracy w grupie. – Samo zdobycie umiejętności praktycznych traktujemy jako drugorzędny cel – podstawowym jest pomoc w ukształtowaniu swojego charakteru i rozwoju – przekonują twórcy przedsięwzięcia.

Nazwa „Otwarta Stolarnia” symbolizuje otwarcie się na młodych ludzi, ale też na wszystkich, chcących dołączyć do tej społeczności. – Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wystarczy tylko chęć uczestnictwa – zapewniają organizatorzy. Warsztaty dla młodzieży 16+ odbywać się będą w specjalnych, mobilnych kontenerowych pracowniach stolarskich pod okiem świetnych stolarzy-instruktorów.

Dla uczestników projektu przewidziane będą nagrody. – Nagradzamy te cechy, które chcemy rozwijać. Nagrodami będą zarówno małe upominki dla całej grupy (jak lody, zimna lemoniada, pizza) czy narzędzia stolarskie po zakończonym sukcesem projekcie – podkreśla Otwarta Stolarnia.

Pierwsza pilotażowa mobilna pracownia stanęła w Osielsku, na terenie szkoły podstawowej. To niebieski kontener, znajdujący się na placu obok boiska szkolnego. Twórcy projektu podkreślają, że inicjatywa zyskała wsparcie dyrekcji szkoły, dyrektor GOSIR w Osielsku oraz władz gminy z wójtem Wojciechem Sypniewskim na czele. –  Co ważne – wkrótce planujemy kolejne otwarcia kontenerów m.in w Bydgoszczy i dalej w województwie kujawsko-pomorskim. Jeśli spotkamy się z pozytywnym odzewem, planujemy rozszerzyć projekt o kolejne województwa – podkreśla Mateusz Pyrc z Otwartej Stolarni.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści