Bydgoszcz
-1C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 1 • L -1
0C
Pt
0C
Sob
-1C
Nd
-1C
Pon
-1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPOLITYKANiechciane plamki czyli o hiperpigmentacji
hiperpigmentacja
09.11.2017 | 23:14

Niechciane plamki czyli o hiperpigmentacji

Na zdjęciu: Hiperpigmentacje powstają podczas procesu melanogenezy, poprzez nadmierną i nierównomierną produkcję melaniny przez melanocyty.

Fot. Archiwum

Hiperpigmentacje skóry są jednym z najczęściej występujących problemów w kosmetologii i dermatologii. Plamki pojawiają się najczęściej po lecie lub zimie, gdy jesteśmy wystawieni na intensywne promieniowanie słoneczne, na przykład na stoku narciarskim.

Chociaż powszechnie sądzi się, że oznaką starzenia się są zmarszczki, nie jest to prawda. U wielu osób zmarszczki, szczególnie te związane z mimiką, są prawie niewidoczne. Jednak zmiany pigmentacyjne, prawie zawsze kojarzone są z wiekiem. Nie ma w tym nie dziwnego, ponieważ pojawiają się one u około 30% kobiet po 30 roku życia oraz aż u 90% osób powyżej 50 roku życia. Warto poznać ich przyczyny oraz skutki, aby móc im zapobiegać i z nimi walczyć.

Skóra woła o pomoc

Hiperpigmentacje powstają podczas procesu melanogenezy, poprzez nadmierną i nierównomierną produkcję melaniny przez melanocyty. Skutkują ciemnymi plamami na skórze, różniącymi się wielkością i głębokością umiejscowienia. Na zakłócenie mechanizmu wytwarzania barwnika ma wpływ wiele czynników. Głównym jest promieniowanie ultrafioletowe.

Do najczęściej występujących hiperpigmentacji należą: ostuda, plamy soczewicowate, piegi, zmiany barwnikowe pozapalne oraz przebarwienia polekowe. Duża część osób pojawiających się w klinikach medycyny estetycznej i gabinetach kosmetologicznych z powodu zmian hiperpigmentacyjnych nie posiada dużej wiedzy na temat skutków nieodpowiedniej ochrony skóry i jej nadmiernej ekspozycji na słońce w ciągu życia. Mają również niską świadomość potrzeby leczenia powstałych zmian.

Skuteczne leczenie

Kompleksowa diagnostyka pomaga dobrać skuteczną i bezpieczną metodę leczenia. Do metod usuwających przebarwienia zalicza się mikrodermabrazję, krioterapię, różnego rodzaju lasery, peelingi chemiczne, a także kosmetyki i substancje rozjaśniające. Często dla lepszej skuteczności stosuje się terapię skojarzoną, łącząc kilka technik ze sobą. Całkowite usunięcie przebarwień jest trudne, ale w dużym stopniu możliwe jest ich zmniejszenie oraz znaczne rozjaśnienie. Bardzo ważna jest systematyka terapii oraz stosowanie się do zaleceń po zabiegach. Ogromne znaczenie ma również zwrócenie uwagi na właściwą profilaktykę, co oznacza ograniczenie ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Należy pamiętać również, że każda nowo powstała zmiana na skórze powinna być obejrzana przez specjalistę.


Powiązane treści