Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 2 • L 0
2C
Nd
2C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaZDROWIENieinwazyjne badania kardiologiczne. Próba wysiłkowa
proba wysilkowa
30.11.2017 | 21:58

Nieinwazyjne badania kardiologiczne. Próba wysiłkowa

Na zdjęciu: Próba wysiłkowa to jedno z podstawowych, nieinwazyjnych badań kardiologicznych.

Fot. MB

Głównym zadaniem układu krwionośnego jest dostarczenie tlenu i składników odżywczych do każdej komórki i „odebranie” od niej dwutlenku węgla i innych niepotrzebnych związków, które są pozostałością po przemianach w niej zachodzących. Zostają one przetransportowane do płuc i nerek, skąd są później usuwane.

Ten układ musi dobrze funkcjonować, aby spełniał swoje zadanie. Co się stanie, gdy nie tylko serce, ale cały skomplikowany układ sercowo-naczyniowy poddamy dodatkowemu obciążeniu? Na to właśnie pytanie odpowiada próba wysiłkowa.

Do biegu, gotowy, start!

To doskonały sposób, aby w kontrolowanych warunkach sprawdzić, jak duży wysiłek jest dla serca bezpieczny. Próbę przeprowadza się w zazwyczaj w szpitalu lub w gabinecie kardiologa, zawsze w obecności specjalisty.

Jak wygląda? Pacjent ma przypięte elektrody EKG, które na bieżąco monitorują pracę serca. W tym czasie spaceruje, biegnie po bieżni lub pedałuje na specjalnie skonstruowanym rowerze treningowym zwanym cyklometrem. Ma dość dużą swobodę ruchów. Obciążenie jest sukcesywnie zwiększane, aż do mementu, w którym uzyska się limit tętna, czyli maksymalne dopuszczalne tętno u badanego pacjenta. Również wtedy, gdy pacjent sygnalizuje silne zmęczenie, w zapisie EKG są widoczne zaburzenia rytmu, pojawią się dolegliwości w klatce piersiowej, zwyżka ciśnienia tętniczego itp.

Przechytrzyć chorobę

Wiele zmian w naczyniach wieńcowych, przy spoczynkowym przepływie krwi przez te naczynia, może nie dawać objawów i zmian w EKG. Wyniki są w normie, a my lekarze nie mamy żadnych sygnałów, że coś może działać nieprawidłowo. Jednak, gdy serce zostaje poddane większemu wysiłkowi niż zazwyczaj, rośnie zapotrzebowanie na tlen, zwiększa się ilość krwi przepływającej przez naczynie, rośnie ciśnienie i…jeśli w tętnicy jest zwężenie może dojść do oderwania się blaszki miażdżycowej, a w efekcie na przykład do zawału mięśnia sercowego.

Szansa na życie

Nieprawidłowe wyniki przeprowadzonej próby wysiłkowej pozwalają z dużym prawdopodobieństwem określić ryzyko występowania choroby niedokrwiennej serca u pacjenta. Jeżeli jest ono wysokie lekarz często zleca pogłębioną diagnostykę, czyli koronarografię. Pacjent, który ma problemy sercowo-naczyniowe pod kontrolą kardiologa ma dzisiaj szansę na długie życie.

Do próby wysiłkowej kwalifikuje kardiolog. Często przed badaniem należy wykonać echo serca, aby wykluczyć przeciwwskazania do jej wykonania.


Powiązane treści