Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 6km/h NW
H 2 • L 1
4C
Pt
3C
Sob
1C
Nd
1C
Pon
1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINiemiecki generał pokieruje bydgoskim centrum szkoleniowym NATO
21.07.2016 | 12:28

Niemiecki generał pokieruje bydgoskim centrum szkoleniowym NATO

Uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy jednostki odbyło się wczoraj.

Na zdjęciu: Gen. Wojciech Grabowski pożegnał się wczoraj ze swoją funkcją.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

Generał dywizji Wilhelm Grün to nowy dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy. Wczoraj w siedzibie JFTC odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy jednostki. 

Nowy dowódca ma bardzo duże doświadczenie, które nabył przede wszystkim w ciągu ostatnich sześciu lat, w których związany był z jednostkami NATO. 57-latek służył w Dowództwie Sił Połączonych w Lizbonie (Portugalia), gdzie był szefem Wydziału Planowania Wspólnego i szefem Departamentu ds. Operacji. Przez ostatnie 3,5 roku pełnił funkcję zastępcy szefa sztabu ds. operacji w Dowództwie Lądowym w Izmirze (Turcja). Ponadto przed przejściem do struktur NATO był szefem Wydziału Planowania i Polityki w Ministerstwie Obrony w Bonn (2004-2007) i dowódcą 9. Brygady Pancernej w Muenster.

Gen. dyw. Wilhelm Grün zastąpił na stanowisku dowódcy JFTC gen. bryg. Wojciecha Grabowskiego, który dowodził jednostką od końca 2013 roku. Odchodzący generał przyznał, że dowodzenie jednostką międzynarodową było dla niego dużym wyzwaniem. Za najtrudniejsze działanie uznał wprowadzanie zmian charakteru szkoleń z przygotowujących do misji bojowych na służące misjom doradczym, co wymagało m.in. przeszkolenia kadry. Pomimo przeszkód, gen. Grabowski bardzo dobrze sprawdził się w powierzonej mu funkcji. Przyznał to m.in. Naczelny Sojuszniczy Dowódca ds. Transformacji gen. Denis Mercier, któremu podlega JFTC.

Jak sprawdzi się nowy dowódca? Tego dowiemy się dopiero za jakiś czas, lecz gen. Grün zapowiedział, że priorytetem JFTC nadal będzie misja doradcza w Afganistanie. Ponadto chce on działać w zakresie ćwiczeń przede wszystkim dla sił odpowiedzi NATO oraz dla struktur NATO.


Powiązane treści