Niepełnosprawni opowiedzieli o swoich problemach i potrzebach. Podczas specjalnej sesji rady miasta
Dodano: 20.04.2017 | 16:23W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i województwa.
Na zdjęciu: Spotkanie odbyło się w bydgoskim ratuszu.
Fot. JW
W czwartek o godzinie 11:00 w bydgoskim ratuszu rozpoczęła się coroczna sesja osób niepełnosprawnych. Po raz siedemnasty reprezentanci niepełnosprawnych spotkali się z przedstawicielami miasta w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza, by porozmawiać o swoich problemach i potrzebach.
Uroczysta sesja tradycyjnie odbyła się z okazji urodzin miasta Bydgoszczy. W sali zasiedli przedstawiciele bydgoskich placówek i stowarzyszeń oraz władz miasta i województwa. Spotkanie nie różniło się zbyt wiele od innych posiedzeń odbywających się w tym miejscu. Po wysłuchaniu hejnału Bydgoszczy, wspólnie odśpiewano utwór „Zielono jest w mojej Bydgoszczy”.
Następnym punktem spotkania było odczytanie odpowiedzi na interpelacje wygłoszone podczas ubiegłorocznej sesji osób niepełnosprawnych. Głównie dotyczyły one remontów obiektów i chodników oraz budowy obiektów przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niektóre prace już podjęto, a w przypadku innych próśb, zapadły decyzje co do ich dalszej realizacji. Pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. osób niepełnosprawnych poinformował między innymi o pracach nad wyposażeniem ogrodu terapeutycznego przy Zespole Szkół Specjalnych nr 30 w Bydgoszczy. Obiekt ma zostać oddany do użytku w tym roku. Nieco dłużej potrwa tworzenie hali sportowej z pomieszczeniami do zajęć m.in. logopedycznych i ruchowych przy Zespole Szkół nr 14 w Bydgoszczy. Aktualnie trwa tworzenie nowej koncepcji obiektu, a w przyszłym roku ma zostać ogłoszony przetarg. Miasto przeznaczy na tę inwestycję 13,5 mln zł.
Wspomniano również o zaplanowanej na przyszły rok poprawie nawierzchni chodników na ulicy Bydgoskiej. – Warto podkreślić, że powierzchnie są przystosowane do potrzeb osób nie tylko poruszających się na wózku, ale również dla osób niewidomych poprzez montowanie specjalnych nakładek – mówił pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. osób niepełnosprawnych.
Po omówieniu już zgłoszonych interpelacji, przyszedł czas na wygłoszenie nowych. Jako pierwsza głos zabrała Zuzia, uczennica Zespołu Szkół nr 30. Dziewczynka zwróciła uwagę na potrzebę zakupu do swojej szkoły komputerowej hafciarki, czyli specjalnego urządzenia łączącego funkcje maszyny do szycia i komputerowego modułu. Sprzęt wykorzystywany byłby przez osoby z upośledzeniem umysłowym. – To szansa na nasze lepsze jutro i odrobinę niezależności, stawanie się coraz bardziej samodzielnymi – mówiła Zuzia.
Jako drugi, głos zabrał Krystian z Warsztatu Terapii Zajęciowej „Wiatrak”, który podkreślił potrzebę remontu chodników oraz naprawy i wymiany ławek znajdujących się na terenie zielonym przy kortach tenisowych na osiedlu Bajka.
Następnie szanse wypowiedzi mieli inni przedstawiciele osób niepełnosprawnych. Sesji przewodniczył wiceprzewodniczący rady miasta Jan Szopiński, który zadbał o przyjazną atmosferę, która pozwoliła gościom wczuć się w rolę prawdziwych radnych.
- Nowe mieszkanie w Bydgoszczy czy używane — porównanie - 3 października 2024
- Muzycy z całego świata na II Festiwalu Paderewskiego. Już od 13 października w Bydgoszczy! - 3 października 2024
- Leczenie niepłodności w klinice Gameta Bydgoszcz – nowoczesne metody i kompleksowa opieka - 2 października 2024