[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiNiepotrzebny odcinek drogi rowerowej na Jeździeckiej (Podkowa)
31.10.2018 | 23:15

Niepotrzebny odcinek drogi rowerowej na Jeździeckiej (Podkowa)

Miasto Bydgoszcz wraz z gminą Osielsko planują wybudować wspólnie drogę rowerową wzdłuż ulicy Jeździeckiej (północny skraj parku w Myślęcinku).

Na zdjęciu: Mapa Openstreetmap - zaznaczony odcinek ddr

Fot. Openstreetmap.org

Miasto Bydgoszcz wraz z gminą Osielsko planują wybudować wspólnie drogę rowerową wzdłuż ulicy Jeździeckiej (północny skraj parku w Myślęcinku). Wszystko pięknie – będzie można wreszcie bezpiecznie dojechać z Hippicznej do Botanika. I byłoby pięknie, gdyby nie wpadli na pomysł, by drogę  rowerową zbudować też tam, gdzie jest wybitnie niepotrzebna. W mieście brak DRR w wielu miejscach (że napiszę tylko bulwary, Jagiellońska, Fordońska, Nakielska…), a planuje się je tam, gdzie nie są zbytnio potrzebne. Trochę nie taka kolejność.

No to dwie mapki :
Opera Zdjęcie_2018-10-31_214331_www.openstreetmap.org

Odcinek potrzebny to ten od Polomarketu na wschód, do skrzyżowania z ul. Gdańską. I tu nie mam żadnych uwag: niech budują jak najszybciej. Fajnie by było, jakby było połączenie DDR przez skrzyżowanie z Armii Krajowej na drugą stronę (do drogi serwisowej). Problem jest przy stawie przy botaniku – prawdopodobnie będzie tam musiała być budowa jakaś kładka (może z miejscem widokowym przy okazji 😉 ).

Druga mapka: odcinek poniżej jest moim zdaniem niepotrzebny – od Polomarketu w kierunku Podkowy.

Opera Zdjęcie_2018-10-31_214522_www.openstreetmap.org

A dlaczego niepotrzebny? Bo to droga lokalna, mało uczęszczana przez samochody, autobus 52 raz na godzinę (jak nie rzadziej). Jest szeroko, rowerzyści korzystają z prawa do jazdy obok siebie – bo nikt nikomu tam nie przeszkadza. Dodatkowo: ten odcinek ma 1,2 km – z tego 800 metrów jest „strefą 30” (zaznaczone na czerwono). Są tam też progi zwalniające (w ilości chyba 4 czy 5). Wg standardów rowerowych Bydgoszczy dróg rowerowych nie buduje się w Bydgoszczy przy drogach z ruchem uspokojonym – a taki w Podkowie występuje.

Najlepsza jest jednak odpowiedź ZDMiKP na taki argument:

Po wykonaniu inwestycji rozpatrzona zostanie możliwość likwidacji oznakowania tego odcinka drogi jako „Strefy 30”. (aut. Maciej Gust, ZDMiKP)

No tak… Na ślepej drodze, wśród domków jednorodzinnych, ogródków działkowych, przy znikomym ruchu tranzytowym prędkość powinna być większa… Brawo ZDMiKP 😉

Jedyny argument sensowny to wykonanie chodnika na tym odcinku. Niech nawet ma oznakowanie „Nie dotyczy rowerów” – tak by można było nim jechać (ale nie był to mus).

Kolejna sprawa: plan uzgodniony pomiędzy Bydgoszczą a Osielskiem. Ale nikt nie przedyskutował tego z zespołem rowerowym – a każda inwestycja rowerowa miała być z nim dyskutowana/opiniowana. Co nie znaczy, że by się z moim zdaniem zespół zgodził – ale chociaż by wzięto je pod uwagę.

Co w zamian za odcinek do Podkowy? Jak wyżej wspominałem Miasto Bydgoszcz wraz z Osielskiem powinno dobudować kawałek DDR łączący się z serwisówką po wschodniej stronie Armii Krajowej. Oraz dodatkowo odcinek wzdłuż Gdańskiej (w stronę centrum miasta) – przynajmniej do BCTW lub lepiej do skrzyżowania z Konną. I wtedy inwestycja w tym rejonie miałaby większy sens (doprowadzenie ruchu rowerowego w stronę Osielska z legalnym przejazdem przez Aleję AK).

Opera Zdjęcie_2018-10-31_223502_www.openstreetmap.org

No i to tyle 🙂

Poniżej pisemko z ZDMiKP 🙂

Opera Zdjęcie_2018-10-31_224001_mail.google.com

Niepotrzebny odcinek drogi rowerowej na Jeździeckiej (Podkowa)

Adam Dziura

Bydgoski Ślązak
Ślązak z urodzenia, bydgoszczanin od 2013 roku. Marudny, ale konstruktywnie. Zainteresowany sprawami komunikacyjnymi i rowerowymi.

Panel dyskusyjny


Powiązane treści