[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Niespodziewane odkrycie na budowie S5. Archeolodzy znaleźli zwłoki niemieckich żołnierzy

Dodano: 25.10.2017 | 00:10

Na zdjęciu: Pod pomnikiem w Żołędowie znaleziono niezarejestrowane dotąd pochówki.

Fot. GDDKiA Bydgoszcz

Przy okazji budowy drogi S5 prowadzone są prace archeologiczne. W ostatnich dniach odkryto zwłoki niemieckich żołnierzy.

Pod pomnikiem w Żołędowie, który postawiono w latach 70. XX wieku, znajdowały się szczątki dwóch żołnierzy radzieckich rozstrzelanych przez Niemców podczas II wojny światowej. W trakcie prac okazało się jednak, że pod ich grobami znajdują się jeszcze kolejne, nieudokumentowane pochówki.

Sprawą zajął się Wojewódzki Konserwator Zabytków. Cały teren został sprawdzony przez archeologów, którzy odnaleźli zwłoki jeszcze pięciu osób. Wiadomo, że to żołnierze niemieccy, ale bardziej szczegółowa identyfikacja nie jest możliwa. O wyjątkowo dramatycznych losach jednej z ofiar świadczy fakt, że ciało spoczywało na drewnianych drzwiach, do których było przytwierdzone drutem kolczastym.

Następnym etapem badań będą analizy antropologiczne szczątków, po których zostaną one złożone na cmentarzu. Podobne odkrycia miały miejsce już wcześniej na budowie drogi S5. W Łaziskach koło Rogowa odkryto prawie trzysta grobów. Znalezione w nich szczątki są badane, a następnie trafią na bydgoski cmentarz ewangelicki. Szczątki żołnierzy radzieckich złożono już w kwaterze przy ul. Artyleryjskiej.

Prace archeologów nie mają wpływu na harmonogram robót przy budowie drogi. Do tej pory wykonano już 70% zaplanowanych działań archeologicznych, a ich zakończenie planowane jest na koniec roku.

Niespodziewane odkrycie na budowie S5. Archeolodzy znaleźli zwłoki niemieckich żołnierzy