Bydgoszcz
2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiNietypowe alergie, na które coraz częściej chorują dzieci i dorośli. Czy o nich słyszałeś?
15.07.2021 | 13:37

Nietypowe alergie, na które coraz częściej chorują dzieci i dorośli. Czy o nich słyszałeś?

Na zdjęciu: Badania prowadzone na świecie mówią, że liczba alergików co 10 lat się podwaja.

Fot. mat. nadesłany

Alergię można określić jako nadgorliwość w działaniu układu odpornościowego. Substancje nazywane alergenami wywołują reakcję obronną organizmu. Badania prowadzone na świecie mówią, że liczba alergików co 10 lat się podwaja. Statystyki są zatrważające. Już co czwarty Polak cierpi na jakiś rodzaj alergii. Równocześnie lista alergenów nieustannie jest coraz dłuższa. Alergie często są nabyte i można je zdiagnozować już u niemowlaków. Jednak nie tylko – często ujawniają się nawet w okolicy 30 czy 40 roku życia. Jakie alergie coraz częściej pojawiają się w naszym społeczeństwie?

Nietypowe alergie – które z nich stają się coraz popularniejsze?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu alergie dotyczyły tylko silnych substancji. W związku ze środowiskiem, w którym obecnie funkcjonuje nasze społeczeństwo lista alergenów znacząco się zwiększa. Niezwykle uciążliwa i coraz częściej występująca jest alergia na promieniowanie słoneczne. Nieprzyjemne objawy takie jak ból głowy, pokrzywka, czy mdłości spowodowane są immunologiczną reakcją organizmu w odpowiedzi na promieniowanie UV. Osoby dotknięte tą przypadłością muszą unikać słońca, dbać o osłonięcie ciała przed promieniami oraz codzienne stosowanie kremu z filtrem.

Niezwykle rzadką alergią, będącą ogromną przeszkodą w codziennym życiu jest uczulenie na wodę. Osoby cierpiące na to schorzenie narażone są na wykwity skórne po każdorazowym kontakcie z wodą. Co prawda na świecie odnotowano jedynie kilkadziesiąt przypadków tej alergii, jednak niestety spotykana jest ona coraz częściej. Niechcianą popularność osiąga też histamina – alergia, nietolerancja, produkty. Na czym polega alergia na histaminę? Histamina należy do głównych mediatorów reakcji zapalnej. Jest więc wytwarzana w dużych ilościach w organizmie alergika. Jej nietolerancja objawia się wysypką, bólami głowy, biegunkami czy dusznościami. Osoba cierpiąca na alergię na histaminę powinna wprowadzić dietę eliminującą tą substancję, czyli zrezygnować z produktów takich jak sery żółte, konserwy rybne, czerwone wino.

Alergeny dokuczające największej części naszego społeczeństwa

Jedną z najczęściej występujących alergii jest uczulenie na mleko. Większość osób zmagających się z tym schorzeniem nabywa je przed ukończeniem 3 roku życia. Możliwe jest jednak odkrycie szkodliwości tego alergenu w dużo późniejszym wieku. Alergia na mleko objawia się przede wszystkim pokrzywką, wysypką, łzawieniem spojówek, zawrotami, bólami głowy, a w zaawansowanej postaci nawet wstrząsem anafilaktycznym. Inne często występujące choroby o podłożu alergicznym to przewlekły nieżyt nosa oraz atopowe zapalnie skóry. Zdecydowanie częściej cierpią na nie osoby mieszkające w miastach. Jednym z produktów najczęściej wywołujących anafilaksję są orzechy ziemne. Jest to uczulenie utrzymujące się przez całe życie, obniża się też granica wiekowa uczulonych dzieci.

Alergia – czy istnieją skuteczne sposoby leczenia?

Leczenie alergii może odbywać się na wielu różnych płaszczyznach. Przede wszystkim warto zadbać o wyeliminowanie czynników środowiskowych mających wpływ na jej nasilenie. Są to m.in zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy, pyłki roślinne, nadużywanie środków chemicznych w przestrzeni mieszkalnej. Ważne jest też regularne przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza alergologa. Ich szeroka gama dostępna jest w sklepie wapteka.pl. Niezwykle skuteczne jest też po prostu wyeliminowanie w miarę możliwości substancji uczulającej. Często skutecznym sposobem jest też odczulanie polegające na podawanie stopniowo coraz większej dawki alergenu.


Podobne wpisy

Powiązane treści