[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Niezwykła akcja w województwie. Policyjny śmigłowiec przetransportował serce do przeszczepu [WIDEO]

Dodano: 28.08.2021 | 10:41

Na zdjęciu: Śmigłowiec wylądował na stadionie Przylesie, zlokalizowanym w pobliżu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, gdzie pobierany był organ do przeszczepu.

Fot. KGP

Policyjny śmigłowiec Black Hawk brał udział w niezwykłej akcji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Na jego pokładzie w specjalnej walizce przetransportowano serce do przeszczepu z Włocławka do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu.

Jak relacjonuje Komenda Główna Policji, akcja przeprowadzona 25 sierpnia miała niezwykle szybki przebieg. – W środowy ranek z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu wpłynęła prośba o pomoc w transporcie organu. W sytuacjach, kiedy do czynienia mamy z transportem narządów do przeszczepu każda minuta jest na wagę złota. W przypadku serca chirurdzy od momentu jego pobrania do jego wszczepienia mają jedynie cztery godziny, a na transport przewiduje się maksymalnie 2,5 godziny – opisuje Agnieszka Włodarska z Biura Komunikacji Społecznej KGP.
Okazało się, że narząd do przeszczepu znajduje się we Włocławku, oddalonego od Wrocławia o 250 km. – Jazda samochodem trwałaby minimum 3,5 godziny – to zdecydowanie za długo. Z tego powodu już po raz czwarty Zarząd Lotnictwa Policji w Warszawie został poproszony przez koordynatora do spraw transplantologii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu o pomoc w transporcie serca do przeszczepu – dodaje Włodarska.

Niezwykła akcja w województwie. Policyjny śmigłowiec przetransportował serce do przeszczepu [WIDEO]

Zobacz również:

Sklepy Lidl będą otwarte w niedziele

Zgodnie z obwiązującymi procedurami i po uzyskaniu zezwoleń, do wykonania zadania wyznaczona została trzyosobowa załoga, w skład której weszli: nadkom. pil. Marcin Gancarz, nadkom. pil. Ireneusz Kaźmierczak oraz Crew Chief — post. Norbert Hyjek – mówi mł. insp. Radosław Kuropatnicki, zastępca Naczelnika Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP. Jak dodaje, w odróżnieniu od wcześniejszych lotów tego typu, oprócz serca i transplantologa, trzeba było zabrać również zespół składający się z dwóch kardiochirurgów i dwóch pielęgniarek instrumentariuszek. – Zdecydowaliśmy się, że lot zostanie wykonany policyjnym Black Hawkiem wyposażonym w dodatkowy zbiornik paliwa. Ta maszyna jest wystarczająco duża, aby spokojnie pomieścić wszystkich oraz posiada odpowiedni zapas paliwa, żeby wykonać przelot na tak długiej trasie na jednym tankowaniu – wyjaśnia Kuropatnicki.

Śmigłowiec wylądował na stadionie Przylesie, zlokalizowanym w pobliżu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, gdzie pobierany był organ do przeszczepu. Operacja transportu najcenniejszego daru rozpoczęła się około godziny 17:00. Chwilę później na jego pokład wsiedli lekarze i pielęgniarki, a w specjalnej walizce wniesiono wyjątkowy ładunek – pobrane parę minut wcześniej serce. – W związku z naszymi szpitalnymi procedurami po narząd pojechał nasz zespół chirurgów, który jednocześnie ocenił go pod względem anatomicznym i makroskopowym oraz zakwalifikował do przeszczepu. Tym razem mieliśmy o tyle komfortową sytuację, że z racji szybkiego lotniczego transportu czas niedokrwienia serca był stosunkowo krótki. Taka sytuacja w znaczący sposób wpływa na skuteczność i przebieg całej operacji – tłumaczy Mateusz Rakowski, koordynator do spraw Transplantologii z USK we Wrocławiu.

Policyjni piloci po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i w ciągu godziny dotarli na przyszpitalne lądowisko w stolicy województwa dolnośląskiego. Lot, tak jak poprzednio, wykonany był na hasło „GARDA”. Zgodnie z tą procedurą, helikopter, który zaangażowany jest w realizację zadań związanych m.in. z bezpieczeństwem powszechnym i porządkiem publicznym, ma pierwszeństwo wykonania lotu. Jak zgodnie mówią policjanci – lotnicy, którzy tym razem bezpośrednio brali udział w realizacji zadania: – Emocje przy tego typu lotach są zawsze, w końcu chodzi o ludzkie życie. Cieszymy się, że po raz kolejny udało nam się pomóc. To już kolejny transport organów do przeszczepu, w którym w tym roku wzięli udział policjanci. W ostatnią sobotę funkcjonariusze z Krapkowic pomagali w konwoju pojazdu transportującego serce przez zator na autostradzie. Również wówczas organ do pacjenta wrocławskiego szpitala dotarł na czas.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments