Bydgoszcz
14C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 14 • L 14
16C
Sob
13C
Nd
16C
Pon
13C
Wt
15C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINIK opublikował raport odnośnie stanu ujęć wody w Cielu. Wykazano szereg zaniedbań
29.03.2019 | 13:03

NIK opublikował raport odnośnie stanu ujęć wody w Cielu. Wykazano szereg zaniedbań

Kontrolą objęty został okres od 2008 roku.

Na zdjęciu: Kontrola dotycząca stanu ujęcia wody w Cielu została objęta okresem od 2008 roku.

Fot. JDavid CC BY SA 3/wikipedia / zdjęcie ilustracyjne

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała długo wyczekiwany raport dotyczący stanu ujęcia wody pitnej w Cielu. Dokument nie jest pomyślny dla białobłockiego magistratu i gminnej spółki wodociągowej.

NIK uznał, że zarówno Zakład Wodociągów i Usług Komunalnych Sp. z o.o., jak i urząd gminy doprowadziły do zaniechań. Te polegały na tym, że nie wyznaczone zostały strefy ochronne dla ujęcia wody pitnej w Cielu. Kontrolerzy izby wytknęli, że nie obowiązywały żadne zakazy i nakazy dotyczące ochrony wód, związane z użytkowaniem gruntów na tym terenie. – W efekcie wody podziemne w tej miejscowości nie były należycie chronione, gdyż stworzono niepotrzebne ryzyko wprowadzania do wód podziemnych ścieków z przydomowych oczyszczalni – czytamy w dokumencie NIK. Izba kontrolą objęła okres od 2008 roku.

I właśnie w trakcie tej dekady wykazano szereg uchybień i nieprawidłowości. NIK negatywnie ocenia brak działań ZWiUK w Białych Błotach w celu odpowiedniej ochrony gminnego ujęcia wody w Cielu. W konsekwencji tych zaniechań – jak doprecyzowano w dokumencie – od początku 2009 roku, w strefie ochrony pośredniej tego ujęcia, nie obowiązywały żadne zakazy i nakazy dotyczące ochrony wód, związane z użytkowaniem gruntów na tym terenie, a w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 4.01. br., gminne ujęcie wody w Cielu nie posiadało jakiejkolwiek strefy ochronnej, a – zdaniem izby – nie było żadnych przesłanek świadczących o odstąpieniu od ustanowienia takiej strefy. Dokument nie jest także przychylny dla władz gminy. Jak zauważono, dopiero na początku lutego ub. r., zastępca wójta gminy zlecił sporządzenie oceny ryzyka dla potrzeb ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody w Cielu, a o ustanowienie tej strefy wystąpił do wojewody Mikołaja Bogdanowicza w czerwcu 2018 r., pomimo tego, że był to obowiązek zarządu spółki.

Zobacz również:

Zmniejszone restrykcje w strefie ujęć wody w Cielu

Z dokumentu wynika również fakt taki, że na terenach dwóch miejscowości: Ciela i Łochowa, liczba nieruchomości, z których ścieki były odprowadzane do szamb rosła szybciej niż liczba nieruchomości, które były przyłączane do kanalizacji ściekowej. – Skanalizowanie obszaru wsi Ciele stanowiło stałe zalecenie dla obszaru zasilania gminnego ujęcia wody w tej miejscowości oraz było jednym z celów gminnego planu ochrony środowiska – dodano.  Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła także fakt odprowadzania ścieków z urządzeń sanitarnych używanych przez pracowników spółki wodociągowej na terenie ujęć wody w Łochowie i w Cielu do szamb, znajdujących się na ogrodzonym terenie stacji uzdatniania wody. – W przypadku ujęcia wody w Łochowie było to niezgodne z przepisami prawa wodnego, natomiast w przypadku ujęcia wody w Cielu – z uwagi na brak strefy ochronnej – nie stanowiło to naruszenia przepisów, lecz stwarzało niepotrzebne ryzyko zanieczyszczenia ujęcia wody ściekami bytowymi – dodano w dokumencie.

ZWiUK w Białych Błotach pozytywnie oceniono za prowadzenie regularnej, wewnętrznej kontroli jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, która pochodziła z wodociągu publicznego w Cielu i Łochowie. Kontrole były przeprowadzane w latach 2014 – 2018,, a ZWiUK prawidłowo sporządzał oraz przekazał Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu sprawozdania i wykazy dotyczące ilości pobranej wody.

Niezgodne z obowiązującymi przepisami było natomiast niezamieszczenie na stronie internetowej spółki oraz Urzędu Gminy informacji o czterech – stwierdzonych w latach 2016‑2018 – przypadkach przekroczeń ilości bakterii grupy coli. Choć przekroczenia te nie zostały stwierdzone przez inspekcję sanitarną w kolejnych badaniach, to – zgodnie z przepisami prawa – należało poinformować o nich mieszkańców poprzez komunikaty na stronach internetowych Urzędu Gminy oraz spółki wodociągowej. Zarówno Wójt, jak i spółka nie dopełniły tego obowiązku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści