Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

„Rzeczpospolita”: Niska pozycja Bydgoszczy w rankingu samorządów

Dodano: 01.12.2017 | 09:40

Ranking samorządów "Rzeczpospolitej" odbył się już po raz trzynasty

Na zdjęciu: Tegoroczny ranking samorządów to spadek Bydgoszczy o pięć pozycji w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem.

Fot. Stanisław Gazda

Już po raz trzynasty redakcja „Rzeczpospolitej” przygotowała ranking samorządów. Podczas gali, która odbyła się w Jarocinie przedstawiono oficjalne wyniki tegorocznej edycji.

Ranking został podzielony na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Kapituła oceniała w dwóch etapach. W pierwszym wybrane zostały miasta i gminy, które najlepiej zarządzały finansami w latach 2013-2016 i jednocześnie najwięcej inwestowały. Drugi etap to już była odpowiedź na poszczególne pytania, m.in. dot. wydatków na gospodarkę mieszkaniową, realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi, czy gmina posiada strategię rozwoju edukacji, ma uchwałę o konsultacjach społecznych i jak układa się współpraca gminy z innymi samorządami.

W zestawieniu miast na prawach powiatu najlepszy okazał się Poznań. Stolica Wielkopolski zdobyła w tym zestawieniu 73,79 pkt. i wyprzedziła debiutujące Bielsko-Biała oraz Nowy Sącz.

Jak na tym tle wypadła Bydgoszcz? W tegorocznym rankingu, gród nad Brdą zajął siedemnaste miejsce z bilansem 61,33 pkt. To gorszy wynik niż przed rokiem, kiedy Bydgoszcz sklasyfikowano na dwunastej pozycji. W rankingu ujęto 43 miasta na prawach powiatu.

Miasta z Kujaw i Pomorza zostały też nisko sklasyfikowano w dwóch pozostałych kategoriach. W rankingu gmin miejskich i miejsko-wiejskich wygrała Boguchwała (podkarpackie), a najlepsza gmina z naszego województwa – Sępólno Krajeńskie sklasyfikowano na trzydziestym pierwszym miejscu. Wśród gmin wiejskich zwyciężył Strawczyn (świętokrzyskie).

Szymon Fiałkowski