Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
49% wilgotność
Wiatr: 8km/h NW
H 19 • L 18
20C
Pon
21C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
26C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiNiska zdolność kredytowa – dlaczego jest problemem i jak sobie z nią poradzić?
28.01.2021 | 11:32

Niska zdolność kredytowa – dlaczego jest problemem i jak sobie z nią poradzić?

Na zdjęciu: Banki przykładają do zdolności kredytowej tak dużą uwagę, ponieważ pozwala ona oszacować poziom ryzyka związany z udzieleniem danej osobie kredytu.

Fot. mat. autora

Zbyt niska zdolność kredytowa jest jedną z najczęściej spotykanych przyczyn odrzucania przez banki wniosków o kredyt. Budzi to u potencjalnych klientów sporo frustracji, ale wynika nie ze złośliwości, a z chęci chronienia przez bank swojej płynności finansowej. Możemy więc zadawać sobie pytania: dlaczego zdolność kredytowa jest aż takim problemem? Co na nią wpływa i jak sobie poradzić z niską zdolnością kredytową? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej. Zapraszamy!

Dlaczego niska zdolność kredytowa jest tak problematyczna?

Zdolność kredytowa to nic innego, jak zdolność do terminowej spłaty należności. Każdy bank może obliczać ją nieco inaczej (dlatego odmowa z uwagi na niską zdolność kredytową w jednym banku nie musi oznaczać, że w innym również nie zostaniemy zaakceptowani), ale brane pod uwagę są te same elementy. Mowa tutaj przede wszystkim o wysokości i formie zatrudnienia, a także ilości i wysokości aktualnych wydatków, kosztach utrzymania i nie tylko.

Banki przykładają do zdolności kredytowej tak dużą uwagę, ponieważ pozwala ona oszacować poziom ryzyka związany z udzieleniem danej osobie kredytu. Zbyt niska zdolność kredytowa może oznaczać, że danej osoby po prostu nie stać na kredyt, a więc udzielenie go może być dla banku bardzo ryzykowne, ponieważ nie wiadomo, czy kredytobiorca będzie w stanie terminowo go spłacać.

Bardzo wielu Polaków zarabia stosunkowo niewiele (wynagrodzenie minimalne lub zbliżoną kwotę), a do tego posiada już kilka zobowiązań (na przykład kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy i kilka kredytów gotówkowych), co utrudnia otrzymanie następnego kredytu. Trzeba przy tym wskazać, że nawet stosunkowo wysoka zdolność kredytowa nie musi gwarantować otrzymania kredytu – również bardzo ważna jest historia kredytowa, a więc to, czy spłacaliśmy poprzednie i obecne zobowiązania finansowe w terminie.

Jak dostać kredyt mimo niskiej zdolności kredytowej?

Niska zdolność kredytowa jest niewątpliwie problematyczna, ale nie musi automatycznie oznaczać absolutnego braku szans na otrzymanie kredytu. Niezbędna może jednak okazać się pomoc specjalisty. Dobry pośrednik kredytowy, taki jak https://splatakredytow.pl/, wykorzysta swoją doskonałą znajomość polskiego rynku kredytowego, aby ustalić, w której instytucji finansowej szanse na uzyskanie kredytu będą największe.

Dodatkowo przeprowadzi negocjacje z bankiem, korzystając ze swojej sieci kontaktów na szczeblach decyzyjnych. Dlatego też zdecydowanie warto zwrócić się o pomoc do specjalisty i nie ryzykować, że otrzymamy od banku odmowę, co jest bardzo prawdopodobne w przypadku samodzielnego wnioskowania o kredyt przy niskiej zdolności kredytowej.

Niska zdolność kredytowa – podsumowanie

Niska zdolność kredytowa jak widać może być sporym problemem, ale nie musi – zawsze pomocą służy profesjonalny pośrednik kredytowy, dostępny tutaj: https://splatakredytow.pl/, który pomoże nam nawet w trudnej sytuacji otrzymać kredyt szybko, sprawnie, przy minimum formalności i na atrakcyjnych warunkach. Dzięki temu nie tylko będziemy mogli cieszyć się pozytywną decyzją kredytową, ale też niską ratą i maksymalnie obniżonym kosztem kredytu.


Podobne wpisy

Powiązane treści