Bydgoszcz
12C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H 13 • L 12
14C
Pon
12C
Wt
15C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesNitro-Chem z prestiżową nagrodą. Takiego ładunku wybuchowego nikt w Polsce jeszcze nie wyprodukował
08.09.2019 | 08:44

Nitro-Chem z prestiżową nagrodą. Takiego ładunku wybuchowego nikt w Polsce jeszcze nie wyprodukował

Na zdjęciu: Pracownicy Nitro-Chemu odebrali na targach nagrodę Defender.

Fot. mat. prasowe

Opracowany przez bydgoską spółkę Nitro-Chem pierwszy polski małowrażliwy ładunek wybuchowy został uhonorowany Defenderem – nagrodą za innowacyjne rozwiązania techniczne w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa.

Przyznawanie nagród „Defender” jest tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego – jednych z największych targów branży zbrojeniowej w Europie. W tym roku Nitro-Chem znalazł się wśród laureatów wraz z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia, zyskując uznanie za prototyp pocisku wypełniony opracowanym w bydgoskich zakładach małowrażliwym materiałem wybuchowym K43 wraz z kompletem badań potwierdzających unikalne własności tego wyrobu. W opracowaniu K-43 udział wzięła Wojskowa Akademia Techniczna

. – Pod tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się mieszanka trotylu, nitrotriazolonu i innych składników, która dzięki swej charakterystyce jest znacznie bezpieczniejsza w obsłudze i magazynowaniu w porównaniu do tradycyjnych materiałów wybuchowych. To pierwszy polski materiał tego typu, minimalizuje skutecznie ryzyko niezamierzonej detonacji, zwiększa bezpieczeństwo żołnierzy – mówi Jerzy Lachmajer, technolog Nitro-Chemu.

Technologia wytwarzania i testowania kompozycji K43 jest efektem badań rozwojowych prowadzonych przez bydgoską spółkę we współpracy ze środowiskami naukowymi branży zbrojeniowej. Jak wyjaśnia prezes zakładów Krzysztof Kozłowski, Nitro-Chem to nie tylko produkcja i sprzedaż, ale też centrum kompetencji w zakresie materiałów wysokoenergetycznych. – Udoskonalamy technologie i szukamy nowych rozwiązań dla obronności RP.  Takie połączenie stawia nas w światowej czołówce firm branży zbrojeniowej – mówi Kozłowski.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alojzy
Alojzy
1 rok temu

Z czego się cieszycie? Z produkcji bomb, które zabijają ludzi? Jakim trzeba być człowiekiem, żeby pracować w tej fimie?

Powiązane treści