Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Niższe ceny gazu? Co proponuje Prezydent Bydgoszczy?

Dodano: 09.04.2023 | 09:20

Na zdjęciu: Co z cenami gazu w regionie?

Fot. Archiwum

Prezydent Bydgoszczy zaproponował zmianę umowy spółce PGNiG Obrót Detaliczny. Czy to oznacza niższe ceny gazu?

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zaproponował zmianę umowy spółce PGNiG Obrót Detaliczny. Polega ona na dostosowaniu cen do aktualnego cennika spółki lub ogłoszeniu nowego postępowania przetargowego, w którym spółka złożyłaby nową ofertę. Obecnie Bydgoszcz i gminy zrzeszone w Bydgoskiej Grupie Zakupowej płacą za gaz ponad dwa razy więcej niż wynosi standardowa cena rynkowa spółki.

W listopadzie 2022 roku był ogłoszony przetarg na zakup paliwa. Oferty składała w nim wyłącznie państwowa firma PGNiG Obrót Detaliczny. Ze względu na destabilizację wywołaną przez agresję Rosji na Ukrainę, z rynku wycofały się inne podmioty uczestniczące w przetargach. W związku z tym Bydgoska Grupa Zakupowa była uzależniona od oferty PGNiG skalkulowanej na poziomie 756 zł za megawatogodzinę. Dla porównania, w 2021 roku ceny gazu oscylowały na poziomie 80 zł za megawatogodzinę.

Od 15 marca 2023 roku po obniżkach PGNIG OD w cenniku biznesowym oferuje paliwo w cenie 353 zł/MWh. Bydgoska Grupa Zakupowa płaci w związku z tym 114% więcej niż wynika to z cennika.

W związku z tym, Prezydent Bydgoszczy na początku marca zwrócił się z wnioskiem do PGNiG o obniżenie ceny poprzez podpisanie aneksu do zawartej w 2022 roku umowy dla zrzeszającej 21 członków Bydgoskiej Grupy Zakupowej.

W odpowiedzi spółka wskazała m.in. że analizuje możliwość systemowego obniżenia indywidualnej ceny w obowiązujących umowach. Jednak Miasto nadal płaci za gaz stawki dwukrotnie wyższe od rynkowych.

Prezydent Bydgoszczy zaproponował:

  • obniżenie cen gazu dla punktów poboru bez ustawowej ochrony do poziomu adekwatnego  z aktualnie obowiązującym cennikiem spółki   od 1 maja 2023 roku

lub

  • wyłączenie z umowy punktów nie objętych ochroną ustawową (np. szkół przedszkoli ze stawką na poziomie 200,17zł/MWh) od 1 maja 2023 i deklarację udziału spółki w nowym postępowaniu publicznym, które zorganizuje miasto.

Nie ma żadnych przeszkód formalno –prawnych  w zawarciu porozumienia zmieniającego umowę. Wierzę że wobec publicznie ogłaszanych bardzo dobrych wyników całej grupy Orlen, w której skład wchodzi PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. zostanie zaakceptowane jedno z dwóch zaproponowanych rozwiązań – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Ważne liczby:

  • ok. 88 zł/MWh płaciło Miasto za gaz w 2021 roku
  • 756 zł/MWh płaci miasto od 2023 roku (z wyjątkiem takich obiektów jak np. szkoły, przedszkola, domy pomocy społecznej)
  • 353 zł/MWh to aktualna stawka z cennika PGNiG OD
0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolek
Karolek
5 miesięcy temu

Chłop który z nikim nie chce się spotykać i rozmawiać w cztery oczy, tylko mocny się czuje w zgryźliwej korespondencji -takiego to Bydgoszcz ma prezydenta.Na wszystkich i wszystko poobrażany