Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 13 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNominacja profesorska dla rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego
Antoni Bukaluk
24.02.2016 | 14:17

Nominacja profesorska dla rektora Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego

Profesor Antoni Bukaluk znalazł się w gronie kilkudziesięciu naukowców uhonorowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Na zdjęciu: Profesor Antoni Bukaluk, rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

We wtorek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość nadania tytułów naukowych profesora 78 naukowcom z całego kraju. W tym gronie znalazł się rektor UTP prof. Antoni Bukaluk.

Prof. Bukaluk z wykształcenia jest fizykiem, w pierwszej połowie lat 70. XX wieku ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej, stopień doktora uzyskał w 1983 roku w Gdańsku, a habilitował się w 1992 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od lat związany jest także z UTP, a także jego poprzedniczką – Akademią Techniczno-Rolniczą. W latach 1992-1993 oraz 2002-2008 pełnił funkcję prorektora ds. nauki, od 2008 roku jest rektorem bydgoskiej uczelni.

Jesienią 2015 roku ówczesna minister nauki Lena Kolarska-Bobińska złożyła wniosek o jego odwołanie w związku z tragicznymi wydarzeniami, do których doszło w nocy z 14 na 15 października podczas imprezy Start Party UTP na terenie kampusu przy ulicy Kaliskiego. W ich konsekwencji zginęło troje studentów. Wniosek w kolegium elektorskim nie uzyskał jednak statutowej większości. Zarzuty prokuratorskie w tej sprawie postawiono przewodniczącej samorządu studenckiego Ewie Ż., a także byłemu prorektorowi ds. studenckich prof. Januszowi P. (w środę zastąpiła go oficjalnie na tym stanowisku prof. Anna Bochenek).


Powiązane treści