Bydgoszcz
-1C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 1 • L -1
0C
Pt
0C
Sob
-1C
Nd
-1C
Pon
-1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaNowa inicjatywa na mapie miasta. Powstało bydgoskie porozumienie na rzecz wychodzenia z bezdomności
Bezdomność_wychodzenie_SF (14)
18.12.2017 | 22:54

Nowa inicjatywa na mapie miasta. Powstało bydgoskie porozumienie na rzecz wychodzenia z bezdomności

Do inicjatywy przyłączyło się kilkanaście organizacji.

Na zdjęciu: Uczestnicy konferencji, która odbyła się w bydgoskim ratuszu.

Fot. Szymon Fiałkowski

Podczas konferencji w ratuszu oficjalnie podpisano bydgoskie porozumienie na rzecz wychodzenia z bezdomności.

Do porozumienia przystąpiły m.in. przedstawiciele środowisk katolickich, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Inkubator Społeczny, Straż Miejska, Urząd Wojewódzki, NSZZ Solidarność oraz członkowie świata nauki.  Porozumienie zawiązano na kanwie sympozjum „Bezdomność – diagnoza i ścieżki wyjścia”, które odbyło się w listopadzie w bibliotece głównej UKW w Bydgoszczy.

– Jako radna miejska złożyłam interpelację ws. utworzenia w mieście noclegowni dla bezdomnych – mówiła podczas konferencji w ratuszu Grażyna Szabelska. Radna PiS zadeklarowała, że porozumienie będzie miało wymiar praktyczny.  – Problem bezdomności jest jednym z najtrudniejszych we współczesnym świecie, bo nie dotyczy tylko naszego kraju. Jako Solidarność upominamy się i walczymy też o los tych osób, które znajdują się w ubóstwie – wtórował Leszek Walczak, szef NSZZ Solidarność w Bydgoszczy.

Radna Szabelska przedstawiła także listę najpotrzebniejszych zadań do wykonania. Zaliczyła do nich m.in. przekazanie Cartiasowi budynków znajdujących się przy ul. Smoleńskiej, czy utworzenie ogrzewalni i budowa domu św. Alberta. – W tej sferze aktywność powinny również wykazać samorządy, bo walka z bezdomnością należy do ich zadań własnych – wskazała Dorota Hass, dyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim.

Sygnatariusze deklarują zacieśnienie współpracy celem skutecznego przeciwdziałania bezdomności. Na kwiecień zaplanowano pierwsze podsumowanie działalności porozumienia. Mogą do niego dołączyć także inne organizacje, które zadeklarują współpracę w tej kwestii. – Do tej pory osoby i organizacje działały samodzielnie i ich zadania były rozproszone. Podpisanie porozumienia gwarantuje większą skuteczność w działaniu – zgodnie przyznali sygnatariusze porozumienia podpisanego w ratuszu.


Powiązane treści