Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowa pijalnia w Bydgoszczy. Powstanie w przyszłym roku

Dodano: 14.12.2022 | 16:16

Na zdjęciu: Nowa pijalnia powstanie przy ul. Gdańskiej.

Fot. mat. prasowe

Pijalnia wody przy ul. Gdańskiej 242 znowu będzie działać. W 2020 roku ze względu na pandemię decyzją sanepidu krany zostały zamknięte. Teraz powstanie nowy budynek. Trwają przygotowania do przetargu na realizację prac budowlanych.

Nowy obiekt powstanie w tym samym miejscu, czyli na terenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Gdańskiej 242. Dokumentacja projektowa zakłada wzniesienie niewielkiego parterowego budynku w kształcie ceglanego sześcianu z dużym frontowym oknem.

Do obiektu zostanie również dopasowana wiata wsparta na stalowych słupach. Jej fragment będzie stanowił zadaszenie pijalni, a reszta zawiśnie nad chodnikiem, tarasem wypoczynkowym z ławkami i parkingiem dla rowerów. Dach będzie przeszklony, dzięki temu więcej światła będzie wpadać do punktu poboru wody. Całość architektonicznie nawiązuje do form przestrzennych budynków Stacji Wodociągowej Las Gdański, a koliste elementy dekoracyjne ze stali do motywów plastycznych na zabytkowych obiektach stacji „Las Gdański”.

Pijalnia oferować będzie cztery rodzaje wód o właściwościach zdrowotnych – 4-jonową, 3-jonową, wodę uzdatnioną oraz funkcyjną na bazie wody wzbogaconej w potas. Każda z nich charakteryzuje się bogatym składem mineralnym w zakresie wodorowęglanów, wapnia i magnezu, a w zależności od ich źródła ujmowania – może je wyróżniać zawartość sodu, żelaza, strontu i litu.

Trwają przygotowania do przetargu na prace budowlane. MWiK planuje realizację zadania na przyszły rok. Punkt poboru w oryginalnej wersji został uruchomiony w 2000 roku z okazji stulecia Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariooola
Mariooola
1 rok temu

Już nie mogę się doczekać 🙂 Takich chętnych jak ja na pewno nie zabraknie 🙂 Brawo dla MWiK za tę inicjatywę.