
Sieć szpitali zaprezentowana. A w niej 9 placówek z Bydgoszczy [LISTA]
Zapowiedzi zmian o reformie służby zdrowia nabierają coraz bardziej realnych kształtów.
Na zdjęciu: Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego oddziału NFZ Elżbieta Kasprowicz oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz opowiedzieli o nadchodzących zmianach.
Fot. Jacek Nowacki / mat. pras.
Ogłaszane od kilku miesięcy zmiany w służbie zdrowia stopniowo nabierają coraz bardziej realnych kształtów. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali. Jej bydgoski aspekt omówiono w środowe przedpołudnie w budynku urzędu wojewódzkiego.
Nowa sieć szpitali została opracowana zgodnie z ustawą zaproponowaną przez resort i podpisaną 13 kwietnia 2017 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Wprowadzenie zmian ma wpłynąć na zwiększenie elastyczności zarządzania finansami oraz zmniejszenie kolejek do lekarzy i zapewnienie kompleksowej opieki nad chorym.
CZYTAJ TEŻ: Szpitale w sieci. Rozmowa o zmianach, które czekają polską służbę zdrowia
W ramach nowego systemu 93 procent środków z budżetu lecznictwa szpitalnego znajdzie się w puli szpitali w sieci, a tylko 7 procent środków poza siecią. Wśród środków dla sieci szpitali 54 procent to ryczałt, a 46 procent wyniosą świadczenia poza ryczałtem. Ryczałt ma być podstawowym sposobem finansowania placówek określanym na podstawie liczby wykonanych świadczeń w poprzednim okresie rozliczeniowym. W ramach ryczałtu znajdują się świadczenia poza szpitalnej, również ambulatoryjnej, opieki specjalistycznej i rehabilitacji, która będzie udzielana w trybie stacjonarnym lub dziennym. 24 świadczenia mają być finansowane poza ryczałtem. Są to np. świadczenia diagnostyczne, endoskopowe, medycyny nuklearnej, wysokospecjalistyczne czy świadczenia nielimitowane czyli związane z porodem czy zawałem serca.
Lista szpitali zakwalifikowanych do sieci będzie obowiązywać przez kolejne 4 lata. Wśród podstawowych kryteriów kwalifikacyjnych do sieci istotne były trzy elementy: posiadanie umowy na świadczenia szpitalne w trybie pełnej hospitalizacji przez ostatnie 2 lata w danym zakresie świadczeń, posiadanie izby przyjęć i SOR-u, a także oddziału intensywnej opieki i anestezjologii.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Minister zdrowia w Bydgoszczy mówił o szpitalach w sieci [ZDJĘCIA]
W województwie w sieci znalazło się łącznie 30 jednostek. Wśród nich są między innymi wszystkie szpitale powiatowe funkcjonujące na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które zostały zakwalifikowane w poziomie I podstawowego zabezpieczenia szpitalnego. Takich placówek jest 16. Na pozostałych stopniach sieci znalazło się znacznie mniej ośrodków z naszego województwa. Na II stopniu są 3 placówki, na III stopniu – 4, szpitale ogólnopolskie – 3, monoprofilowe – 4.
Wśród podmiotów zakwalifikowanych do sieci w Kujawsko-Pomorskiem dominują placówki funkcjonujące na terenie Bydgoszczy. Łącznie jest ich dziewięć. Ich listę zamieszczamy poniżej:
Szpitale zakwalifikowane do sieci – ogólnopolskie:
– Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy
– Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy
– SPOZ 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z pokliniką
– Samodzielny Publicznych Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSW w Bydgoszczy
Szpitale zakwalifikowane do sieci – monoprofilowe:
– Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy (profil onkologiczny)
– Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy (profil pulmonologiczny)
– Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy (profil pediatryczny)
Szpital zakwalifikowany do sieci – III stopnia:
– Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Borowicza w Bydgoszczy
Szpital zakwalifikowany do sieci – II stopnia:
– Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. E. Warmińskiego SPZOZ w Bydgoszczy
Poza siecią szpitali w województwie znalazło się 26 jednostek tzw. szpitalnych. Są to niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, które mają – z wyjątkiem dwóch – zakontraktowane świadczenia w trybie planowym lub w trybie jednodniowym, od 1 do kilku zakresów i nie spełniają warunku posiadania izby przyjęć. Dokładną listę sieci szpitali można znaleźć na stronie internetowej NFZ.
– Po ogłoszeniu sieci szpitali, czekamy na możliwości techniczne dla ogłoszenia postepowań konkursowych, co chcemy uczynić już w lipcu tego roku – mówiła dyrektor Kujawsko-Pomorskiego oddziału NFZ Elżbieta Kasprowicz.