Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 13 • L 12
14C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISieć szpitali zaprezentowana. A w niej 9 placówek z Bydgoszczy [LISTA]
28.06.2017 | 16:16

Sieć szpitali zaprezentowana. A w niej 9 placówek z Bydgoszczy [LISTA]

Zapowiedzi zmian o reformie służby zdrowia nabierają coraz bardziej realnych kształtów.

Na zdjęciu: Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego oddziału NFZ Elżbieta Kasprowicz oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz opowiedzieli o nadchodzących zmianach.

Fot. Jacek Nowacki / mat. pras.

Ogłaszane od kilku miesięcy zmiany w służbie zdrowia stopniowo nabierają coraz bardziej realnych kształtów. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali. Jej bydgoski aspekt omówiono w środowe przedpołudnie w budynku urzędu wojewódzkiego. 

Nowa sieć szpitali została opracowana zgodnie z ustawą zaproponowaną przez resort i podpisaną 13 kwietnia 2017 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Wprowadzenie zmian ma wpłynąć na zwiększenie elastyczności zarządzania finansami oraz zmniejszenie kolejek do lekarzy i zapewnienie kompleksowej opieki nad chorym.

CZYTAJ TEŻ: Szpitale w sieci. Rozmowa o zmianach, które czekają polską służbę zdrowia

W ramach nowego systemu 93 procent środków z budżetu lecznictwa szpitalnego znajdzie się w puli szpitali w sieci, a tylko 7 procent środków poza siecią. Wśród środków dla sieci szpitali 54 procent to ryczałt, a 46 procent wyniosą świadczenia poza ryczałtem. Ryczałt ma być podstawowym sposobem finansowania placówek określanym na podstawie liczby wykonanych świadczeń w poprzednim okresie rozliczeniowym. W ramach ryczałtu znajdują się świadczenia poza szpitalnej, również ambulatoryjnej, opieki specjalistycznej i rehabilitacji, która będzie udzielana w trybie stacjonarnym lub dziennym. 24 świadczenia mają być finansowane poza ryczałtem. Są to np. świadczenia diagnostyczne, endoskopowe, medycyny nuklearnej, wysokospecjalistyczne czy świadczenia nielimitowane czyli związane z porodem czy zawałem serca.

Lista szpitali zakwalifikowanych do sieci będzie obowiązywać przez kolejne 4 lata. Wśród podstawowych kryteriów kwalifikacyjnych do sieci istotne były trzy elementy: posiadanie umowy na świadczenia szpitalne w trybie pełnej hospitalizacji przez ostatnie 2 lata w danym zakresie świadczeń, posiadanie izby przyjęć i SOR-u, a także oddziału intensywnej opieki i anestezjologii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Minister zdrowia w Bydgoszczy mówił o szpitalach w sieci [ZDJĘCIA]

W województwie w sieci znalazło się łącznie 30 jednostek. Wśród nich są między innymi wszystkie szpitale powiatowe funkcjonujące na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które zostały zakwalifikowane w poziomie I podstawowego zabezpieczenia szpitalnego. Takich placówek jest 16. Na pozostałych stopniach sieci znalazło się znacznie mniej ośrodków z naszego województwa. Na II stopniu są 3 placówki, na III stopniu – 4, szpitale ogólnopolskie – 3, monoprofilowe – 4.

Wśród podmiotów zakwalifikowanych do sieci w Kujawsko-Pomorskiem dominują placówki funkcjonujące na terenie Bydgoszczy. Łącznie jest ich dziewięć. Ich listę zamieszczamy poniżej:

Szpitale zakwalifikowane do sieci – ogólnopolskie:
– Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy
– Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy
– SPOZ 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z pokliniką
– Samodzielny Publicznych Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSW w Bydgoszczy

Szpitale zakwalifikowane do sieci – monoprofilowe:
– Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy (profil onkologiczny)
– Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy (profil pulmonologiczny)
– Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy (profil pediatryczny)

Szpital zakwalifikowany do sieci – III stopnia:
– Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Borowicza w Bydgoszczy

Szpital zakwalifikowany do sieci – II stopnia:
– Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. E. Warmińskiego SPZOZ w Bydgoszczy

Poza siecią szpitali w województwie znalazło się 26 jednostek tzw. szpitalnych. Są to niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, które mają – z wyjątkiem dwóch – zakontraktowane świadczenia w trybie planowym lub w trybie jednodniowym, od 1 do kilku zakresów i nie spełniają warunku posiadania izby przyjęć. Dokładną listę sieci szpitali można znaleźć na stronie internetowej NFZ.

Po ogłoszeniu sieci szpitali, czekamy na możliwości techniczne dla ogłoszenia postepowań konkursowych, co chcemy uczynić już w lipcu tego roku – mówiła dyrektor Kujawsko-Pomorskiego oddziału NFZ Elżbieta Kasprowicz.


Powiązane treści