Bydgoszcz
24C
Słonecznie
48% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 25 • L 24
21C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNowa sygnalizacja na ulicy Toruńskiej. Zatrzyma cię, jeśli przekroczysz prędkość
06.04.2021 | 15:02

Nowa sygnalizacja na ulicy Toruńskiej. Zatrzyma cię, jeśli przekroczysz prędkość

Na zdjęciu: Piesi będą mogli korzystać z tradycyjnego guzika wzbudzającego dla nich zielone światło na przejściu przy ulicy Toruńskiej.

Fot. Szymon Fiałkowski

W drugiej połowie roku na terenie Łęgnowa-Wsi ma zostać zainstalowana nowa sygnalizacja świetlna. Nowa i nietypowa, bo umieszczone w jej sąsiedztwie czujniki będą sprawdzały, czy kierowcy dostosowują się do obowiązującego tam ograniczenia prędkości.

Sygnalizacja zostanie wykonana w rejonie ul. Toruńskiej 328, niedaleko skrzyżowania z ulicą Wypaleniska. Ma poprawić bezpieczeństwo, między innymi osób docierających na pobliski przystanek autobusowy czy do filii bydgoskiej biblioteki przy ul. Toruńskiej 185 (mieści się tam też siedziba Rady Osiedla Łęgnowo-Wieś).

Nowe światła nie wyróżniałyby się specjalnie na tle innych, gdyby nie fakt, że wykonawca został zobowiązany przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej do montażu czujników umożliwiających weryfikację prędkości, z jaką poruszają się kierowcy na ul. Toruńskiej. W tym miejscu obowiązuje bowiem ograniczenie do 40 kilometrów na godzinę. Jeśli samochód będzie poruszał się z prędkością wyższą niż 50 km/h, system wychwyci to i włączy niezdyscyplinowanemu kierującemu czerwone światło, zmuszając go do zmniejszenia prędkości. Standardowo piesi będą mogli także wzbudzać zielone światło dla siebie za pomocą przycisku.

Pod koniec marca ZDMiKP poznał oferty na zaprojektowanie i wykonanie sygnalizacji w rejonie ul. Toruńskiej 328. Najniższą ofertę złożyła olsztyńska spółka AMP CT, która za wykonanie sygnalizacji chce nieco ponad 140 tysięcy złotych. Pozostali dwaj oferenci (chełmińska firma Remis oraz bydgoskie Przedsiębiorstwo Instalacyjne) złożyli propozycje opiewające na ponad 200 tys. zł (odpowiednio 227 i 244 tys. zł). Obie przekraczałyby zresztą budżet zaplanowany na to zadanie przez drogowców – 220 tys. zł.

Jeśli w nadchodzących dniach uda się podpisać umowę z wykonawcą, wówczas powstania nowej sygnalizacji należy spodziewać się w okolicach połowy wakacji. Czas na jej wykonanie (wraz ze wspomnianym projektem) to 140 dni. Objęta będzie 5-letnią gwarancją.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zenek
Zenek
2 miesięcy temu

U producenta takie zabawki nie kosztują więcej niż 50 000 złotych netto. To co wyprawia ZDMiKP w Bydgoszczy to jeden wielki szwindel bez opamiętania. Skąd mogą wiedzieć ile to będzie ostatecznie kosztowało, jak zlecenie jest w systemie zaprojektuj i wybuduj – czyli wykonawco rżnij nas ile się da. Przy okazji sprawdźcie ile Osielsko zapłaciło za podobne rozwiązania. Miejska Rada w trybie natychmiastowym powinna powołać komisję do przepadania wszystkich przetargów tego typu zrealizowanych przez ZDMiKP w Bydgoszczy.

Nick
Nick
2 miesięcy temu

Tak z ciekawości – ile osób korzysta z biblioteki w Łęgnowie, że trzeba zrobić tam światła??? Znam kilku mieszkańców tego osiedla i czytanie książek to jest ostatnia rzecz o jaką bym ich posądzał…

Lok_Pat
Lok_Pat
2 miesięcy temu

Takie rozwiązanie lepiej postawić na Fordońskiej, czy w innym strategicznym miejscu. Rozwiązanie takie ma tylko jedno ale, przepadnie kasa z mandatów. Nie wiem jaki ma sens ten eksperyment. Poza tym, że jak cos kosztuje 100 tys. PLN to nasze miasto kupuje za 200 tys., no ale prowizja dla ZDMiKP być musi. W końcu niedługo kolejna kampania wyborcza więc z czegoś trzeba na nią nazbierać… A że mieszkańcy i tak wybiorą i zapłacą, bo na biednego nie trafiło?? Jakby co będzie można ponarzekać, że z powodów politycznych władze centralne nie wspierają miasta i iść poskakać na protest:)

Powiązane treści