Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINowe dane ws. szczepionki na grypę. Szopiński: Mieszkańcy codziennie mnie pytają, dlaczego nie ma jej w aptekach
26.11.2020 | 12:43

Nowe dane ws. szczepionki na grypę. Szopiński: Mieszkańcy codziennie mnie pytają, dlaczego nie ma jej w aptekach

Na zdjęciu: W tym roku zainteresowanie szczepionką na grypę w Polsce zdecydowanie wzrosło.

Fot. freepik

Ponad 10 000 dawek szczepionki na grypę dla personelu medycznego zamówiły podmioty z województwa kujawsko-pomorskiego – wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia. Kwestia szczepień jest w tym roku szczególnie istotna z uwagi na epidemię koronawirusa.

Jeszcze w wakacje w Bydgoszczy zapowiadano, że pracownicy urzędu miasta oraz jednostek oświatowych będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. W szkołach zwrócono się już nawet do nauczycieli z pytaniem, którzy z nich są chętni, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Jeszcze w październiku ratusz musiał unieważnić przetarg na wykonanie szczepień, gdyż nie zgłosił się żaden chętny. – Z informacji, które otrzymaliśmy, wynika, że szczepionki nadal nie są dostępne. Podczas spotkania online z premierem kilkanaście dni temu prezydent Bruski dopytywał o to, ile szczepionek jest dostępnych, ale nie uzyskał odpowiedzi – mówiła nam wtedy rzecznik prezydenta Marta Stachowiak.

Spytaliśmy ministerstwo, czy z innych miast również dochodziły sygnały o problemach z wykonaniem szczepień dla urzędników czy nauczycieli. W nadesłanej wówczas odpowiedzi nie poruszono tej kwestii. Poinformowano nas za to, że „zwiększono liczbę szczepionek i obecnie można liczyć, że będzie to liczba w granicach 3 mln dawek. Dostawy są stopniowo realizowane.”

Wtedy, czyli na koniec października, do Polski zdążyło trafić ok. 1,6 mln szczepionek, ale zewsząd dobiegały informacje o braku możliwości zakupienia szczepionki w aptekach. W nadesłanej do nas odpowiedzi resort podkreślał, że nie wszystkie szczepionki są przeznaczone dla aptek – większość obrotem pozaaptecznym trafia do POZ i szpitali, gdzie szczepieni są pacjenci z refundacją. Bezpłatne szczepionki przysługują seniorom powyżej 75. roku życia, zaś osoby w wieku 65-74 lat, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od 2 do 5 lat mogą liczyć na 50-procentową refundację.

W tym roku refundacja została rozszerzona – obejmuje więcej osób i szczepionki od większej liczby producentów. To dlatego, że z powodu koronawirusa spodziewano się wzrostu zainteresowania szczepieniami. Jak jednak podkreśla ministerstwo, wielkość potrzebnych dostaw szacowana jest z rocznym wyprzedzeniem. A jesienią 2019 roku nikt jeszcze nie myślał o epidemii, a co za tym idzie – o większym zapotrzebowaniu.

Co roku w Polsce na grypę choruje od kilkuset tysięcy do ok. 4 milionów osób. Dotąd zainteresowanie szczepieniami był jednak mniejsze niż w wielu innych krajach europejskich, gdzie – jak podaje ministerstwo – wyszczepialność wynosi 20-25%. W naszym kraju wskaźnik ten wahał się dotychczas w granicach zaledwie 3-4%. Jak podaje ministerstwo, w ubiegłym roku firmy farmaceutyczne musiały nawet zutylizować 200 tys. dawek szczepionki na grypę, ponieważ nie zostały one wykorzystane.

Resort podaje, że między 25 sierpnia a 11 listopada 2020 roku lekarze wystawili ponad 1,85 mln e-recept na szczepionki przeciw grypie, a pacjenci zrealizowali z nich blisko 703,5 tys. z nich. To zestawienie nie obejmuje  niezrealizowanych recept wystawionych w formie papierowej.

Sezon grypowy rozpoczyna się w listopadzie, ale dostawy szczepionek mają trwać nawet do grudnia. To dlatego, że szczyt zachorowań przewidywany jest na okres między styczniem a marcem. Zdaniem części ekspertów warto szczepić się nawet, jeśli sezon grypowy już trwa. Tyle że jesienią wzrasta ryzyko przeziębienia, które jest przeciwwskazaniem dla szczepienia.

W niedawnej interpelacji dotyczącej szczepień na grypę poseł Jan Szopiński (Lewica) pytał, ile szczepionek zamówiono dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego? – Mieszkańcy Bydgoszczy i całego województwa codziennie pytają mnie, dlaczego szczepionek na grypę obiecanych przez polski rząd nie ma w kujawsko-pomorskich aptekach – przekonywał Szopiński, dodając, że „pojawiające się dostawy po kilka sztuk dla niektórych aptek tylko rozdrażniają klientów”.

W nadesłanej w tym tygodniu odpowiedzi ministerstwo podkreśliło, że – ponieważ szczepienie nie jest obowiązkowe – resort nie składa zamówień i nie dokonuje zakupu szczepionek. Dystrybucja nimi jest w gestii podmiotów uprawnionych do obrotu produktami leczniczymi. Ministerstwo jedynie wydaje zgody na import docelowy. Wyjątkiem są szczepionki przeznaczone dla personelu medycznego. W pierwszej połowie października podmioty lecznice, apteki ogólnodostępne i punkty apteczne mogły zgłaszać zapotrzebowanie dla swoich pracowników. W ten sposób zamówiono 250 tys. bezpłatnych szczepionek, które będą pochodzić z innej puli niż szczepionki dostępne w obrocie aptecznym. W przypadku województwa kujawsko-pomorskiego zamówienia zostały złożone przez 243 podmioty na łączną liczbę 10 tys. dawek, z czego 22 października przekazano 1,8 tys. dawek, 28 października – kolejne 3,5 tys. dawek, a proces dostarczania pozostałych szczepionek jest w toku.

Ministerstwo Zdrowia monitoruje na bieżąco sytuację dostępności i podejmuje działania mające na celu jej polepszenie, jednak jak wskazano na wstępie jest to proces długotrwały i jedynie działania długofalowe mogą mieć wpływ na zwiększenie dostępności do produktu. Wiele działań jest wdrażane od kilku lat, jak chociażby objęcie refundacją szczepionki przeciw grypie oraz rozszerzanie wskazań refundacyjnych – wyjaśnia Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Szczegółowa analiza wyszczepialności Polaków ma zostać przeprowadzona po zakończeniu sezonu szczepień. Resort zapowiada, że dane pomogą w opracowaniu strategii upowszechniającej szczepienia oraz pozwolą na oszacowanie zamówień szczepionek na grypę na następny sezon.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści